Teknik direktör Erol Bulut, Süper Lig’de şampiyonluk yarışını değerlendirdi Açıklaması

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 22, 2023 Yorum Yok

Fenerbahçe‘nin eski teknik yöneticisi Erol Bulut, Spor Toto Muhteşem Lig’de dönemin tamamlanmasına kısa bir müddet kala hem şampiyonluk hem de kümede kalma yarışında güçlü karşılaşmalar oynanacağını kaydetti.

Anadolu Ajansının Ümraniye’deki yeni yerleşkesini ziyaret eden Erol Bulut, Muhteşem Lig’deki şampiyonluk yarışı ve meslek planları hakkında açıklamada bulundu.

Gaziantep FK’den ayrıldıktan sonra ailesine vakit ayırdığını belirten Erol Bulut, “Süper Lig’den teklifler aldım. Gelen 1-2 Teklif oldu lakin bu dönem yeni bir vazife almayacağımı söylemiştim. Kendimi yeni döneme hazırlıyorum. Meskende, Yurt içinde ya da Yurt dışında maçlar izliyorum. Bir hafta Evvel Fransa’daydım. Orada 4 gün maç izledim. Önümüzdeki hafta Hollanda, Almanya ve Belçika’da olacağım. Maçları izleyerek hem futbolcu portföyümü geliştiriyorum hem de ilişkiler kuruyorum. İzlediğim maçlarda oyuncu listemize birkaç futbolcu ekledik. Fransa’da Fazla yetenekli futbolcular var. Kimileri ülkemize getiremeyeceğimiz futbolcular ancak alınabilecek genç ve deneyimli futbolcular da var. önemli olan Yurt içi ya da Yurt dışında hangi grupta çalışacağım. Ona nazaran planlarımı yapacağım.” sözlerini kullandı.

Süper Lig’deki şampiyonluk yarışını kıymetlendiren Bulut, şöyle konuştu:

“Süper Lig’de nihayet haftalar heyecanlı geçiyor. Galatasaray döneme Üzücü başladı, güzel bir çıkışı oldu lakin nihayet haftalarda düzgün futbol oynadıklarını düşünmüyorum. Fenerbahçe önderi yakaladı derken, Giresunspor deplasmanındaki puan kaybıyla geriye düştü. Avantaj Galatasaray’ın elinde. Şu Lahza ‘Üç Büyükler’e baktığımızda, Beşiktaş futbol olarak daha göze beğenilen gelen bir oyun ortaya koyuyor. Topladıkları puanlarla da rakiplerine yaklaştı. Dönem sonuna kadar heyecanın devam edeceğini düşünüyorum. Kimileri ‘Şampiyon olduk’ diye düşünebilir lakin nihayet haftalar hiçbir Vakit ‘Hallettik, bitti’ formunda geçmiyor. Maçlar güç geçiyor. Değişebilir mi? Değişebilir. Zira bu futbol. Her maçı kazanacaksınız diye bir durum yok. Alt sıralardaki kadrolar da ligde kalma uğraşı veriyor. bütün güçleriyle alana çıkıyorlar. Giresun’da olduğu üzere. güç geçecek. En az yanılgıyı yapan şampiyon olacak. Galatasaray 5 puan önde. Fenerbahçe, rakibinin puan kaybetmesini beklemek zorunda. Şampiyonluk kendi elinde değil. Galatasaray puan kaybedecek, Fenerbahçe maçlarını kazanacak… nihayet maçı da Galatasaray’ın alanında oynayacaksın. O da kolay değil. Şampiyonluk yarışının sonuna kadar devam edeceğini düşünüyorum.”

Fenerbahçe’nin performans manasında geriye gittiğini kaydeden Bulut, “Fenerbahçe’nin oyununda bir düşüş var. Fenerbahçe tempolu futbolla âlâ maçlar oynadı ancak rakip ekipler tahlil ediyor ve sizi çözüyor. Sizin bir B planınız olmalı. B planınız olmadığında kahırlar yaşıyorsunuz. Demek ki B ve C planınız olması gerekiyor. Fenerbahçe’nin hayli geniş bir takımı var. Her maçta farklı birinci 11’ler alana sürülüyor. Bu avantaj mı dezavantaj mı düzgün belirlemek gerekiyor.” biçiminde konuştu.

Valencia‘yı Fenerbahçe’ye getiren biziz”

Süper Lig’de bu dönem en güzel performans ortaya koyan isimlerin başında kendi periyodunda transfer edilen Enner Valencia‘nın geldiğini aktaran Erol Bulut, “Süper Lig’de bu dönem en beğendiğim isimleri sayarsam, Fenerbahçe’den Valencia diyebilirim. Valencia’yı Fenerbahçe’ye getiren biziz. Benim dönemimde Fazla istedim. Üç yıldır Fenerbahçe’de oynuyor ve 60’a yakın gol attı.” değerlendirmesinde bulundu.

Bulut, Valencia’nın Vakit vakit sarı-lacivertli taraftarlar tarafından eleştirilmesi hakkında, şu görüşlerini aktardı:

“İyi futbolcular da eleştirilebilir. Kaçırdığı penaltılar ve durumlar oldu. Valencia birkaç mevkide oynayabilecek kapasitede. Oyunun her alanında olan bir isim. Dar alanda oynayabilen, geniş Meydan yakaladığında tehlikeli olan bir isim. Kanatta, forvette oynatabiliyorsunuz. Çift forvette, forvet gerisinde oynatabiliyorsunuz. Bizim devrimizde de o durumlarda oynattık. Valencia bu dönem ligde 27 gol atmış. Fenerbahçe’nin gollerinin 3’te 1’ini atan kişi. Valencia’nın yanında 1-2 Tane daha gol atabilen futbolcu olsaydı, Fenerbahçe daha farklı pozisyonda bulunabilirdi. Gol atmak Alışılmış ki her şey değil, gol de yemeyeceksin. Defansta da Önlem almış olman gerek. Aka ekiplerde genelde anne Sorun bu oluyor. Geriye atılan toplarda düşünce yaşanabiliyor. Tahminen daha uzun uzunluklu bir pivot santrfor Valencia’nın yanında olsaydı, daha farklı olabilirdi.”

Erol Bulut, “Valencia, Aboubakar ve Icardi ortasında tercih yapma talihiniz olsaydı, hangi ismi takımınızda isterdiniz?” sorusuna, “Ben esasen tercihimi yaptım. Valencia. Hem Ira hem futbolcu olarak kaliteli bir İsim olduğunu zati gösterdi. ‘Tam bir forvet mi?’ derseniz, değil. Kanatlara da kendini atabiliyor. Aboubakar ilee Icardi tahminen Valencia’ya nazaran daha net forvetler. ancak Valencia 27 gol attığına nazaran, Öbür bir şey konuşmamamıza gerek yok. Bir forvetten gol beklersiniz. Valencia da atıyor.” cevabını verdi.

“Abdülkerim her Vakit almak istediğim bir futbolcuydu”

Bulut, Muhteşem Lig’de bu dönem tesirli olan isimlerin sorulması üzerine, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Fenerbahçe’de her maç farklı futbolcular ön plana çıkabiliyor. Kimi maçlarda Crespo, Rossi, Emre Mor, Arda… Beşiktaş’ta Aboubakar, Savaş ve Redmond öne çıkıyor. nihayet haftalarda onların uygun performansıyla Beşiktaş şampiyonluk yarışına katılmış oldu. Galatasaray’da öne çıkan İsim Icardi. çok tesirli. çok uzun olmamasına Karşın Yan toplarda Fazla tesirli, Fazla yeterli konum alıyor. Tam golcü diyebileceğimiz bir forvet. Nerede duracağını Fazla güzel biliyor. Tıpkı vakitte asist de yapabiliyor. Kerem de Fazla tesirli. Kadroya Aka katkı sağladı. Defansta küçük tefek yanılgılar yapmasına Karşın Abdülkerim tesirli oluyor. Abdülkerim’i hem Malatya’da hem de Alanya’da çalışırken ben de Fazla istemiştim. Abdülkerim her Vakit almak istediğim bir futbolcuydu. O periyotlarda onu ekibe katamamıştık. Kendisini Fazla düzgün geliştirdi. Haklı olarak da Galatasaray’a transfer oldu. Orta alanda Torreira oyunu yönlendiren bir oyuncu. Galatasaray’ın kanatları da Fazla yeterli işliyor. Mertens yaşına Karşın Fazla çalışkan bir isim.”

“Arda Güler harikulade bir çıkış yaptı”

Fenerbahçe’nin genç oyuncusu Arda Güler’in bu sezonki performansını kıymetlendiren Erol Bulut, “Arda fevkalade bir çıkış yaptı. nihayet vakitlerde daha Çok müddet alıyor ve gruba katkı sağlıyor. nihayet 1-2 maçta yorgunluğundan Dolayı biraz düşüş Mevcut ancak bu doğal. Ben Fenerbahçe’deyken 15 yaşında bizimle idmanlara çıkıyordu. Yeteneği belirliydi. Genç futbolculara kimi Fazla yük bindiği vakit, Hadise Tersine gidebilir. Yorgunluk, Çok yük, Çok baskı olduğunda, ‘Ben hallederim’ durumunda oluyorlar. Gereğinden fazlasını göstermeye çalışıyorlar. Arda’nın şu Lahza gidişatı güzel. Sadece nihayet iki maçta yorgunluğu biraz ortaya çıktı. Birinci oynadığı maçlardaki üzere değil. Biraz düşüş var. Bu da doğal. 17 yaşındaki bir futbolcudan bahsediyoruz. Ayakları yere bastığı sürece Fazla daha yeterli yerlere gelebileceğini düşünüyorum. Herkes şu anki fotoğraftan yola çıkıyor, şu Lahza yeterli ancak futbol devamlılık gerektiren bir spor. Seneye daha Fazla dakika, daha Çok mesuliyet alacak. O sorumluluklarla bakalım performansını nereye taşıyabilecek. Onun çalışmasını şimdiden futbolun dışında da yapması, hazırlanması gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

Avrupa’da teknik adamlık yapma gayesinin sürdüğünün altını çizen Erol Bulut, “Avrupa maksadım her Vakit var. Avrupa’da çalışmaya en yakın olduğum Devre Alanyaspor periyodundan sonraydı. İtalya ile temasımız vardı lakin tercihimi Fenerbahçe’den yana kullandım. Fenerbahçe’de 1 Yıl hocalık yaptım. Fenerbahçe’den sonra da Avrupa’dan teklifler vardı lakin istediğim üzere değildi, Gaziantep FK’ye gittim. Şu anki niyetime nazaran Yurt dışı olur mu? Evet o denli bir fikrim var. Olağan oradan gelen her teklifi kabul edeceksiniz diye bir Kural yok. Orada da kaideler oluşması gerek. Ekibin pozisyonu ve gayelerini gözetmem gerekiyor.” formunda konuştu.

“Sana yapılmasını istemediğin şeyi diğerine yapmayacaksın”

Gaziantep FK’nin başındayken, o devirde çalışmayan birtakım teknik adamların misyon almak için kulüple temasa geçtiğini ve bunu hiç etik bulmadığını anlatan Erol Bulut, şu görüşlerini paylaştı:

“Cenab-ı İlah bir daha ülkemize inşallah bu türlü bir felaket yaşatmasın”

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen sarsıntısı Gaziantep’te ailesiyle Birlikte yaşadığını aktaran Bulut, “Gaziantep’ten karşılıklı anlaşarak ayrıldık. Dönem sonuna kadar ailemle Birlikte orada kalma kararı almıştım, zira çocukların okulu vardı. Bir tatile gidip, cumartesi akşamı dönmüştük. Pazartesi sabaha karşı sarsıntısı biz de yaşadık. Biz biraz daha şanslıydık. Felaketi, endişeyi yaşadık. Anlatmak sahiden kolay değil. 1999 sarsıntısı oldu, empati yapabiliyordum lakin yaşadığınız Vakit gerçekleri görmüş oluyorsunuz. Farklı bir his. Cenab-ı İlah bir daha ülkemize bu türlü bir felaket yaşatmasın. Bununla başa çıkmak zorundayız ve millet olarak da başa çıkıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek dönem Üstün Lig’de yine uğraş edecek Hatayspor ve Gaziantep FK’nin işinin kolay olmadığını lisana getiren Erol Bulut, “Gaziantep ve Hatay’ın bütün futbolcuları kiralık gitti. Satılan futbolcular da oldu. Kiralık oyuncuların geriye dönmesi kolay olmayacak. Futbolcuların oraya Geri dönmesi ruhsal açıdan kolay olmayacak. Başta daima ‘Bir daha olacak mı?’ kanısı bulunacaktır. İki grubun da işinin önümüzdeki sene kolay olacağını düşünmüyorum. Onu yaşayan futbolcular, o psikoloji ile lige nasıl hazırlanacaklar merak ediyorum. Sıkıntı.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: AA / Hilmi Sever – Spor

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir