Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları perdelerini açıyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 05, 2023 Yorum Yok

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan kent Tiyatroları, 7 Mayıs 2023 Pazar Günü saat 18.00’de sahneleyeceği ‘Gözlerimi Kaparım Görevimi Yaparım’ isimli tiyatro oyunu ile perdelerini açacak.

Cumhuriyet unsurları ışığında kentin kültürel yapısına katkı sağlamak, tiyatro sanatını yaygınlaştırmak ve kozmik bedellere sahip bireylerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak gayesiyle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen kent Tiyatroları, Haldun Taner’in yazdığı ‘Gözlerimi Kaparım Görevimi Yaparım’ ile izleyicilerin karşısına çıkacak.

Cumhuriyet’in 100. yılında Değerli bir projeyi daha hayata geçirmenin haklı gururunu yaşadıklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Albayrak, şunları söyledi:

“Cumhuriyet’imizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılı içerisinde bir Aka hizmeti daha vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. bütün sanat kısımlarını kapsamaya çalışan, kişisel ve toplumsal bedelleri Temel Meydan özgün sanat yapıtları üretmek üzere her Vakit hoşu ve iyiyi aramak için yola çıkan ve her durumda köklerinden beslenip evrensele ulaşmak için devamlı gelişmeyi amaçlayan bir sanat kurumu olmasını hedeflediğimiz kent Tiyatrolarımız birinci oyunuyla Tekirdağlı sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. ulu Önder’imiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Milletimizin hoş sanatlar sevgisini, her türlü Vasıta ve önlemlerle besleyerek yükseltmek ulusal ülkümüzdür’ kelamından hareketle,  tiyatro sanatkarlarımızın, Ata’mızın bu kelamını gerçekleştireceklerine yürekten inanıyor, kent Tiyatrolarımızın birinci oyunu olan ‘Gözlerimi Kaparım Görevimi Yaparım’ isimli tiyatro oyununa bütün sanatseverlerimizi bekliyoruz. Direktörümüze, tasarım grubumuza ve oyunumuzun sahnelenmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediyesi çalışanlarımıza teşekkür ederim. Tekirdağ’da Cumhuriyet tarihinin birinci kent Tiyatroları’nın kentimize güzel olmasını diliyorum.”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kent Tiyatroları’nın maksadıyla ve birinci oyunla ilgili açıklamalarda bulunan rejisör Murat girişken ise şunları kaydetti:

“Akademik tiyatronun Türkiye’deki kurucusu Muhsin Ertuğrul’un dediği üzere ‘Yarın kıyamet kopacağını bilsem bugün bir tiyatro açarım.’ Biz de bu düsturla devinim ettik ve Liderimizin davetiyle burada kolları sıvadık. Tiyatro edebi bir sanattır. Bir kitabı okursunuz lakin tiyatroda o karakterlerin canlandığını görmek farklı bir şeydir. Belediyelerin artık vazifelerinden bir tanesi de beşere yatırımdır. Kentin dönüşmesi için oradaki insanların dönüşmesi, düşünmesi lazım. Bunu da lakin sanat sağlar. Bizim vazifemiz yanlışı ve doğruyu halka göstermektir. Trakya’da birinci Kez Tekirdağ’da bir Belde tiyatrosu açılıyor olmasının kıymeti büyük. Kadir Başkan’ımızın bu mevzuda Fazla Aka dayanakları var. Mahallî idarelerin sanata dayanak vermesi Fazla değerli. İki ay kadar Evvel yapılan imtihanda Türkiye’de torpilsiz girilebilen iki üç kurumdan biri olmuştur Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kent Tiyatroları. çok yetenekli ve Fazla başarılı arkadaşlar takıma iç edildi. 7 Mayıs saat 18.00’de perde diyeceğiz. Haldun Taner’in yazdığı ‘Gözlerimi Kaparım Görevimi Yaparım’ isimli yapıtı sahneleyeceğiz. Bu kentin gereksinimini karşılamak, kentin kültür düzeyini yükseltmek ismine her türlü fedakarlığı yapan başta Kadir Albayrak Liderim olmak üzere kent Tiyatroları’nın kurulmasında bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir