geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Sular altında kalacak ilçede tarihi eserler son ziyaretçilerini ağırlıyor

Sular altında kalacak ilçede tarihi eserler son ziyaretçilerini ağırlıyor

admin admin -
18 0

Sular altında kalacak ilçede tarihi eserler nihayet ziyaretçilerini ağırlıyor

ARTVİN – Artvin’de Aka bir kısmı baraj sularıyla kaplanan Yusufeli ilçesine Gürcistan’dan gelen Gürcü turistler tarihi yapıları nihayet Defa görüntüleyip kayıt altına alıyor.

Artvin’in Yusufeli ilçesi Çoruh Irmağı üzerinde üretimi tamamlanan kemer baraj sınıfında 275 metreyle Beden yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı 22 Kasım 2022 tarihinde su tutmaya başladı. Baraj kapaklarının kapanmasıyla, su düzeyi 106 metrenin üzerine çıktı. Karayolları başta olmak üzere, köy konutları ve mahalleler birer birer sular altında kalırken, nihayet olarak ise ilçe merkezinin Aka bir kısmı sulara gömüldü.

Yusufeli nihayet periyotta Gürcistan’dan gelen turistlerin akınına uğruyor

İlçede bulunan 9 kültür varlığının bir kısmı sular altında kalırken, bir kısmı ise baraj gölü düzeyinde yer alacak. Tekkale Kilisesi başta olmak üzere ilçede bulunan şapel ve kiliseler nihayet Defa ziyaretçi kabul ediyor. Orta cins devrinden kaldığı iddia edilen, kilise ve şapeller Özellikle Gürcistan’dan gelen turistlerin akınına uğruyor. Yusufeli’nin baraj suları altında kalacağını duyan Gürcüler, bölgeye giderek tarihi yapıtları nihayet Defa görüntülüyor.

Rehber Mustafa Kılıçlıoğlu eşliğinde Evvel bot yardımıyla şapelleri gezen Gürcüler daha sonra Tekkale Kilisesi’ni görüntülediler.

“Vedalaşmak hedefiyle geldik”

Gürcistan’dan gelerek Tekkale Kilisesi ve ilçede bulunan şapelleri nihayet Defa görüntülemek isteyen Buba Kudava “Buraya atalarımızın yaptığı tarihi yapıtlarla vedalaşmak için geldik. Haberlerde Yusufeli’nin baraj suyu altında kalacağını öğrendik. nihayet Sefer atalarımızın yaptığı tarihi kültür yapıtlarını görmek için geldik” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir