Subaru Solterra’ya Euro NCAP’ten beş yıldız!

Genel, Gezilecek Yerler Oca 09, 2023 Yorum Yok

Subaru Solterra’nın Avrupa spesifikasyonu, 2022 Avrupa Yeni Araba Kıymetlendirme Programı Euro NCAP’ten beş yıldız aldı.

Solterra, dört kıymetlendirme alanının tamamında (Yetişkin Yolcu, Çocuk Yolcu, ziyan Görebilecek Yol Kullanıcıları, Emniyet Yardımcısı) gereken asgarî eşiğin üzerinde puanlar elde etti.

Tamamen elektrikli Subaru Solterra, en nihayet geçerli olan test sonuçlarına nazaran Ufak SUV sınıfında Safety Assist (Güvenlik Yardımcısı) kategorisinde bir Subaru aracın şimdiye kadar elde ettiği en yüksek puanı aldı. Tıpkı vakitte yolcu durumu izlemede (sürücü takip ve güvenlik kemeri hatırlatma dahil) en yüksek notlara sahip oldu. Ayrıyeten, Acil durum Şeritte Kalma Asistanı, Şeritte İhlal Uyarısı ve İnsan Makine Arayüzü kısımlarında uygun performans gösterirken, AEB Araçtan Araca (Çarpışma Öncesi Frenleme) için de Fazla yüksek bir puan elde etti.

Yeni Solterra, genel olarak, Otonom Acil Frenleme (AEB) sistemi uyumluluk testlerinde güzel performans gösterirken, hem ön hem de arka koltuklarda standart olarak sunulan güvenlik kemeri hatırlatma sisteminin yanı Dizi şoför yorgunluğunu tespit eden bir sisteme (yani Şoför Takip Sistemi)’ne sahip. Şerit Takviye sistemi (yani Şerif İhlal Uyarısı ve Şeritte Kalma Asistanı), araç şeritten çıkıyorsa aracı yavaşça şeridine Geri yönlendiriyor, kimi daha kritik durumlarda ise müdahale ediyor (Acil Sürüş Durdurma Sistemi). Hız asistanı, Trafik İşareti Okuyucusu sayesinde Mahallî Hız sonunu algılıyor ve şoför, sınırlayıcıyı (Hız Sınırlayıcı aracılığıyla) ayarlamayı seçebiliyor yahut sistemin bunu otomatik olarak yapmasına müsaade verebiliyor.

Yeni Solterra Yetişkin Yolcu kategorisinde, kurtarma ve araçtan çıkarmada azamî puanı elde etti. Ayrıyeten yandan çarpmalar ve arttan çarpmalarda nihayet derece başarılı oldu. Testler, Irak taraftaki harekette yolcu kabini sabit kalırken, dummy sonuçları hem şoförün hem de yolcunun dizlerinin ve uyluk kemiklerinin güzel korunduğunu gösterdi. Savrulma denetiminin ise (çarpışma Irak tarafta gerçekleştiğinde insan bedeninin aracın öteki tarafına ne kadar fırladığı) düzgün olduğu bulundu. Solterra, bu Cin darbelerde yolcudan yolcuya yaralanmaları azaltmak için bir karşı önleme de sahip. Sistem, yolcuların başlarının düzgün korunmasını sağlayarak Euro NCAP testinde yeterli performans elde edilmesini sağladı. Ön koltuklar ve koltuk başlıkları üzerinde yapılan testler, bir geriden çarpışma durumunda boyun zedelenmesine karşı da âlâ muhafaza sağladı. arka koltukların geometrik tahlili de âlâ bir vuruş muhafazası olduğunu gösterdi. Çarpışma durumunda acil servisleri uyaran gelişmiş bir eCall sistemi ve ikincil çarpışmaları önlemek için otomatik olarak fren yapan bir sistem de araçta bulunuyor.

Çocuk Yolcu kategorisinde, yeni Solterra, CRS (Çocuk güvenlik Sistemi) kurulumunun yanı Dizi 6 ve 10 ıslak çocuklarını baz Meydan Çarpışma Test Performansında (hem önden hem de yandan çarpma) azamî puanı aldı. Ön ofset ve Yan bariyer testleri sırasında bütün kritik gövde bölgeleri için âlâ yahut kâfi müdafaa sağlandı ve değerlendirmenin bu kısmında azamî puanlar alındı. Ön yolcu hava yastığı, oturma pozisyonunda geriye bakan bir çocuk koltuğunun kullanılmasına müsaade verecek halde devir dışı bırakılabiliyor. Solterra’nın tasarımı bütün çocuk koltuğu tiplerinin Müsait biçimde kurulmasına ve yerleştirilmesine müsaade veriyor.

Hassas Yol Kullanıcıları kıymetlendirme alanı için, büsbütün yeni Solterra, Otonom Acil Frenleme-Bisikletli (AEB Cyclist) kategorisinde Fazla yüksek puan elde etti. Çarpılan yayanın başının korunması yüklü olarak düzgün yahut yeterliyken, tampon stratejik olarak yerleştirilmiş parçalanma bölgeleri sayesinde yayaların bacaklarında düzgün bir müdafaa sağladı. AEB sisteminin, diğer araçların yanı Dizi ziyan görebilecek yol kullanıcılarına da Karşılık verebildiği görüldü. Sistem, birden fazla test senaryosunda çarpışmalardan kaçınarak yayalara ve bisikletlilere verdiği reaksiyon testlerinde güzel performans gösterdi.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir