Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sudan’daki Darbe ile İlgili Açıklama

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 27, 2022 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore ile ortak basın açıklaması yaptı.

SUDAN’DAKİ DARBEYE SERT TEPKİ

Sudan’da yaşanan askeri darbeyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne yazık ki bu dünya garip bir dünya. Darbeye karşı olduklarını söyleyenlerin, darbecilerle daha sonra nasıl koyun koyuna oturduklarını daima görüyoruz. Bu mevzuda nasıl iş tuttuklarını da görüyoruz. Nasıl sandıkla gelenleri ipe götürdüklerini de görüyoruz.

Sudan bizim esaslı tarihi bağlarımızın olduğu bir ülke. Bu esaslı ilgilerimizin natürel ki devamından yanayız. Temennim odur ki suhuletle, bir kardeşlik ağı içerisinde Sudan bu işi başarmalı ve olağan demokratik süreci çalıştırmaya girmelidir.Milli uzlaşı temelinde ve barış içinde Sudan’ın bu süreci atlatması en değerli temennimdir.” dedi.

“AFRİKA’YA ÖZEL DEĞER VERİYORUZ”

Afrika ülkeleriyle bağlantılara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “İnsanı, adaleti ve dayanışmayı merkeze alan bir dış siyasetin takipçisi olarak Afrika ile bağlarımıza özel değer veriyoruz. Kıta ülkelerine yönelik dışlayıcı, kibirli ve müdahaleci tutumların bizim için hiçbir bedeli yoktur.

Afrikalı dostlarımız kendi problemlerine yeniden kendi hassasiyetleri, kendi dinamikleri çerçevesinde tahlil üretecek birikime ziyadesiyle sahiptir.

İlgilerimizi daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz. 62 milyon dolarlık ticaret hacmi istenilen seviyenin çok lakin çok altıdadır. Bu ölçüsü arttırma görüşümüzü teyit ettik. 200 civarı Burkina Faso’lu öğrenci ülkemizde okumakta. Bundan çok mutluyuz.

Terörle uğraş alanında karşılıklı işbirliğimizi ve ortak irademizi yeniledik. 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında yanımızda olan Burkina Faso’nun dayanağına bilhassa güveniyorum.Burkina Faso ile hatalıların iadesi mutabakatını da en kısa müddette yapacağız. “

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir