Soğuk Havalarda Cildi Muhafazanın 10 Yolu

Genel Eki 27, 2022 Yorum Yok

Soğuk havalarda cildi muhafazanın yollarını anlatan Medikal ve Estetik Uzmanı Biyolog Mehmet Kandil, nemlendirmenin, cilt temizliğinin, el, ayak ve tırnak bakımının değerine değindi.

Kış aylarında değişken ısı derecelerine karşı beden deri katmanı adaptasyonu sağlayamadığında deride çatlamalar ve soğuk çatlaklarından yaralar oluşabildiğine dikkat çeken Mehmet Kandil, soğuk havadan sıcak alanlara geçişlerde ısı kaynağına çok yakın temasla ısınmamak gerektiğini söyledi.

Cilt Temizliği

Cildin kuruma sebeplerinden birisi de paklığa kıymet verilmemesinden kaynaklanabilmektedir. Cilde uygun krem kullanmak gerekir. Her krem her cilde ahenk sağlamayacağı üzere cilde olumsuz bir tesiri de olabilmektedir.

Nemlendirme

Kış mevsiminde en çok şikâyet edilen mevzunun, kuru cilt olduğunu belirten Mehmet Kandil,cildin ek nemlendiricilere ihtiyaç duyduğunu belirtti. Vazelin, Gliserin, üre ve laktik asit içeren eserler kullanılmaması gerektiğinin altını çizerek,her duş sonrası uygulanması gereken bu eserlerin, bedenin kuruluk durumuna bakarak kullanım oranının arttırılabileceğini söyledi.

Güneş Işınlarına Karşı Önlem

Yazın güneşten itinayla koruduğumuz cildimiz, kışında güneş ışınlarına maruz kalabilmektedir. Hassas ciltler kış aylarında bile güneş ışınlarından etkilenebilmektedir. Bu durumlarda özel güneş kremleri ve losyonlar kullanılmalıdır. Her krem, her cilde ahenk sağlamayabilir. Bu nedenle, kullanım öncesi bir uzmana başvurarak cilt tahlili yaptırılması ve cilde uygun bir krem kullanılmasını tavsiye etti.

Ayak Bakımı

Kış mevsiminde; giyilen kalın çoraplar ve çizmeler ile en nefes almayan bölge ayaklardır. Soğuk havalarda, haftada bir gün ayaklara özel kremler ile bakımlar yapılmalı ve hijyene kıymet verilmelidir.

El Bakımı

Bilhassa eller bu hususta en hassas bölgedir. Kış mevsiminde kuruma ve çatlama sıklıkla görülmektedir. Bunun için nemlendirici kremler, lanolin ve glikolik asit içeren kremler tercih edilmelidir.

Peeling

Meyyit derinin ciltten temizlenmesi sürecidir. Alt katmanda bulunan pak deriyi üst kısma daha sağlıklı ve daha pak bir formda çıkmasını sağlayan maskedir.

Tırnak Bakımı

Kış mevsiminde hassas olan bir öteki bölge tırnaklardır. Soğuk havalarda tırnaklar daha hassas ve kırılgan bir yapıda olur. Bunu önlemek için tırnak hami krem ve cilalar kullanmalıdır.

Beslenme Düzeni

Cilt hoşluğu için en kıymetli faktörlerden birisi de beslenme formudur. Örneğin; su tüketimi az tüketildiği vakit ciltte problemler oluşabilmektedir. Cilt hoşluğu için A, C, E vitaminlerini kullanmak gerekir.

Anti-Aging

Anti-aging süreci cildin yenilenmesi sürecidir. Ekseriyetle ileri yaşlarda muhtaçlık duyulan bu süreç uzman bir kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Kıymetli bir tesiri de ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan hastalıkları engellemek ve uzun mühlet genç kalmayı sağlamaktır.

Saç Bakımı

Saç bakımı değerli bir bahistir. Soğuk kış günleri ve etraf kirliliği saçları olumsuz istikamette etkileyebilmektedir. Bu çeşit durumlarda saçlarında özel bakım ve maskelere gereksinimi vardır.Saçların güçlendiren biotin, çinko ve demir kullanılması gerekir.

Kaynak: Bültenler

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir