Sivas’ta 5 asırlık gelenek sürdürülüyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 07, 2023 Yorum Yok

Sivas‘ta 5 asırlık anane sürdürülüyor

Sivas‘ta 5 asırdır mescitlerde teravih namazından sonra cemaat daima bir ağızdan ya Hannan, ya Mennan ilahisini söylüyor

SİVAS – Sivas‘ta 5 asırdır mescitlerde teravih namazından sonra cemaat daima bir ağızdan ya Hannan, ya Mennan ilahisini söylüyor.

Sivas‘ta 5 asırlık anane bu Ramazan ayında da kaldığı yerden sürdürüldü. Kentte bütün mescitlerde teravih namazından sonra cemaat daima bir ağızdan Sivas evliyalarından Şemsettin Sivasi tarafından yazıldığı düşünülen ya Hannan, ya Mennan ilahisini söylüyor. 15. yüzyılda Sivas’ta yaşamış Sivas evliyalarından Şemsettin Sivas-i tarafından yazıldığı düşünülen ilahi bu Yıl da teravih namazından sonra bütün mescitlerde yankılandı. Ramazan ayının birinci 15 günü “Merhaba, Merhaba, kenti Ramazan Merhaba” halinde başlarken nihayet 15 günüde ise gün “Elveda, elveda, kenti Ramazan elveda” halinde okunuyor.

“Büyüklerimizden gelen bir gelenek”

Erdal Deniz, ya hannan ya Mennan ilahisinin büyüklerimizden gelen bir anane olduğunu Anlatım ederek, ” Ramazan’ın bizim için başka bir değere var. Bu ayda manevi iklimi daha farklı formda yaşıyoruz. Sivas’ımız da da mescitlerimizde tıpkı formda teravih namazıyla teravihteki ilahilerle bu iklimden istifade etmeye çalışıyoruz. Bu ilahi Sivas’a ilişkin, Sivas’ta okunuyor. Ben kendimi bildim bileli yıllardır okunuyor. Büyüklerimizden gelen bir gelenek” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Haysiyet Erden – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir