Savaş çanları çalıyor! ABD casus balonu süpersonik füzeyle vurdu, Çin’den misilleme çağrısı geldi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Şub 05, 2023 Yorum Yok

Geçen hafta ABD’nin kuzeyinde tespit edilen ve tarifeli uçaklardan Fazla daha yüksek bir irtifada seyreden ve Çin’e ilişkin olduğu açıklanan bir istihbarat bilgi balonunun ortaya çıkması iki ülke ortasında tansiyonu yükseltmişti.

ABD SAVAŞ UÇAKLARI TARAFINDAN DÜŞÜRÜLDÜ

Washington idaresi balonun Çin’e ilişkin olduğunu açıklarken, düşürülmesinin gündemde olduğunu duyurmuş Lakin Çin ise bu savları yalanlamıştı. Gökyüzünde ilerleyen balon dün Güney Carolina kıyılarında ABD Cenk uçakları tarafından düşürüldü.

ABD Cenk uçakları balonu bu türlü vurdu.

“ENKAZIN İNSANLARA ziyan VERMEMESİNİ İSTEDİM”

ABD Lideri Joe Biden hususla ilgili bir İzah yaptı. Biden, “Balonun düşürülme talimatını Çarşamba günü verdim ve bir Lahza Evvel düşürülmesini istedim Lakin enkazın insanlara ziyan vermemesini istedim” dedi. Pentagon idaresi ise balonun düşürülmesi için en Müsait vaktinde, balon Atlas Okyanusu üzerinde ve ABD’nin hudutları içerisindeyken düşürülmesinin Müsait olduğunu düşünerek harekete geçti.

SÜPERSONİK FÜZE KULLANILDI

ABD Savunma Bakanlığı da balonun düşürülme operasyonunun ayrıntılarını paylaştı. Virginia’daki Langley Hava Kuvvetleri Üssü’nden kalkan bir F-22’nin balonu düşürdüğü belirtildi. Cenk uçağının ısıya hassas, AIM-9X süpersonik roket kullandığı da kayıtlara geçti.

ÇİN’DEN ABD’NİN BALONU VURMASINA Misli TEPKİ

Bu atağın akabinde Çin’den Fazla Misli bir İzah geldi. ABD’nin balonun düşürüleceğini evvelden haber vermediğini belirten Çin Dışişleri Bakanlığı bir İzah yayınladı. Açıklamada, ABD’nin çok reaksiyon gösterdiği belirtilirken, “Misilleme yapma hakkımız var” denildi.

Balona düzenlenen operasyon gündem oldu.

“ABD GÜÇ KULLANMAYI TERCİH EDEREK ÇOK REAKSİYON VERDİ”

Çin idaresi ayrıyeten balonun kazara bölgede olduğunu da aktardı. Açıklamada, “Çin, ABD’den bu olayı sakince ve profesyonelce halletmesini istedi. Ancak ABD Güç kullanmayı tercih ederek çok reaksiyon verdi”

BALON HANGİ BİLGİLERİ TOPLADI?

Balonun enkazını toplama çalışmalarının devam ettiği belirtilirken, İngiliz haber ajansı Reuters, “Bazı sorular karşılıksız kaldı. örneğin Çin, balonun ABD’deki seyahatinde hangi bilgileri topladı” yorumunu yaptı.

ABD HUDUDUNU GEÇERKEN BÖLGEDE PANİK YARATMIŞTI

Balon 28 Ocak’ta Alaska’da görülmüş ve 30 Ocak’ta Kanada hava alanına girmişti. Balon daha sonra tekrar ABD hududunu geçerken bölgede panik yaratmıştı. Balonun patlama anlarını anbean görüntüleyen Reuters, balonun düşürülmesi sırasında bir patlama meydana gelmediğine de dikkat çekti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir