Salçalı Makarna tarifi! Masterchef Salçalı Makarna nedir, nasıl yapılır? Salçalı Makarna için gerekli malzemeler! Salçalı Makarna hangi yöreye ait?

Yiyecek İçecek Kas 11, 2022 Yorum Yok

Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği mevzu Salçalı Makarna tanımı oldu. Pekala en hoş Salçalı Makarna Yemek tanımı nasıldır? Salçalı Makarna yemeği nasıl yapılır? Salçalı Makarna için Gerekli materyaller nelerdir? Salçalı Makarna nasıl yapılır? Salçalı Makarna için gerekenler neler?

MAKARNA NEDİR? HANGİ ÜLKEYE İLİŞKİN?

Makarna (İtalyanca: Pasta), klasik İtalyan mutfağının Temel besini ve Ulusal yemeğidir. Birinci kere 1154 yılında Sicilya’da ortaya çıkmıştır. Makarnanın bir çeşidi olan itriya Ağlebîler tarafından Sicilya adasına taşınmıştır. Çoklukla irmik yahut durum buğdayından elde edilmiş una yumurta karıştırılarak hazırlanmış türlü biçimlerdeki kuru hamur ve bu hamurdan yapılır Türkçeye İtalyanca maccherone sözcüğünden geçmiştir.

SALÇALI MAKARNA İÇİN GEREKLİ GEREÇLER NELERDİR?

MAKARNA HAMURU İÇİN MALZEMELER

1. Semolina

2. Yumurta

3. un

DOMATES SOS İÇİN MALZEMELER

1. Zeytinyağı

2. Domates

3. Domates salça

4. Sarımsak

5. Tuz

6. Karabiber

Taze fesleğen (dekor)

SALÇALI MAKARNA NASIL YAPILIR?

Makarnanın hazırlanışı

Un, tuz ve kullanıyorsanız Semolina’yı mutfak robotunun haznesine alarak, üzerine zeytinyağı ve 1 yumurtayı kırarak yaklaşık 25-30 saniye düşük devranda çalıştırın.

Sonra bir yumurta daha ekleyin ve makineyi kesintili olarak (pulse düğmesi kullanarak) 1-2 Sefer çalıştırıp, sonraki yumurtayı ekleyin ve robotu -hamur uygunca karışana kadar- 1-2 dakika daha çalıştırın.

Hamuru top haline getirmek için, mutfak robotundan çıkarıp yavaşça un serptiğiniz tezgâh üzerine alın ve gerekirse biraz daha un yahut semolina eği yaparak istenilen kıvama gelene kadar yoğurup, top haline getirin.

Kullanacağınız hamuru, az ölçüde un ya da irmik serptiğiniz tezgâh üzerine alıp bir Sefer daha yoğurun ve üzerinden bir merdaneyle uzunlamasına geçerek biraz inceltin.

Hazırladığınız şeritleri kesmeden Evvel bir ölçü kurumaları için ya bir asma aparatına, ya bir oklavaya, yahut da plastik bir Entari askısına asarak sallandırın ve hamurun yüzeyi derimsi bir imaj alana kadar yaklaşık 5-10 dakika kadar bu biçimde kurutun. Siz de bu esnada diğer kesimleri yoğurup açmaya devam edin.

Salçalı sos hazırlanması

Makarna suyu kaynatılır içine tuz konulur akabinde makarna konulur pişince süzülür. O süzülen sudan biraz ayırılır, sosu için tencere ocağa konulur içine sıvı yağ konulur, biraz ısınınca içine salçalar bir de karabiber eklenir.

İyice karıştırılır, salçanın rengi biraz değişince o süzülen sudan eklenir ve karıştırılır akabinde makarna eklenir ve güzelce karıştırılır ve ocaktan alınır afiyet olsun.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir