OSD’de Cengiz Eroldu yeniden başkan seçildi

Genel, Gezilecek Yerler Mar 17, 2023 Yorum Yok

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 48’inci Olağan genel Şurası’nı gerçekleştirirken, Cengiz Eroldu yine reis seçildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın yanı Dizi halk temsilcileri ve bölüm paydaşlarının katıldığı genel Şurada; zelzele felaketinin tesirleri, otomotiv endüstrisinin bu süreçteki çalışmaları ve bu devirde otomotiv endüstrisinin iktisada katkısının kıymetine ait Kıymetli iletiler paylaşıldı.

OSD’nin yeni devrinde Cengiz Eroldu’nın başkanlığında, bir evvelki devirde olduğu üzere reis Vekili Süer Sülün, reis Yardımcıları Münür Yavuz, Erdoğan Şahin, Aykut Özüner ve Muhasip aza Yusuf Tuğrul Arıkan vazife yapacak.

“Deprem bölgesine takviyelerimizi sürdürüyoruz”

Genel Kurul’da yaptığı konuşmada ülkemiz tarihindeki en Aka doğal felaketlerden birini yaşamanın hüznü içinde olduklarını Anlatım eden Cengiz Eroldu, “Otomotiv Sanayi geçmişte olduğu üzere bugün de bu felaketin yaralarını sarma konusunda Mevcut gücüyle çalışmalarına devam ediyor. Otomotiv dalı olarak biz 1999 Gölcük sarsıntısından dersimizi almıştık. Onun için aslında otomotiv Sanayi olarak süratli tepki gösterdik. Üyelerimiz 6 Şubat gününden bu yana, gerek uzman takımlarının bölgede hizmet vermesi yolu ile gerekse depremzedelerin barınma gereksinimlerine yönelik Türlü takviyelerini sürdürüyorlar. OSD üyeleri bu süreçte AFAD’a 30’un üzerinde aracı hibe etti, 60’ın üzerinde aracı kullanıma tahsis etti. 129’u arama kurtarma takımı olmak üzere 200’e yakın uzman insan dayanağı sağladı. 72’si tır olmak üzere 100’ün üzerinde araç ile materyal sevkiyatı gerçekleştirdi. zelzele bölgesinde üyelerimiz ve hizmet ağımız çalışanlarından ve ailelerinden maalesef kayıplarımız oldu. Yıkılan, ağır ve orta hasarlı tesislerimiz var. Gerek teşkilatlarımız gerekse bütün vatandaşlarımızın yaralarını sarmak üzere dayanaklarımıza devam ediyoruz. Bu felaketlerin ve yaşadığımız sıkıntıların üstesinden gelmenin en Kıymetli yolu da ülkenin üretmeye ve ihraç etmeye devam etmesidir. Ülkenin değer yaratmaya devam etmesi lazım. Bu da aslında otomotiv endüstrimize bu sene daha da Değerli sorumluluklar getirmiş durumda” dedi.

“Büyük ve Değerli bir otomotiv endüstrisine sahip olmak aslında hepimizin gururudur”

2022 yılının Türk otomotiv bölümü açısından değerlendirmesini de yapan Cengiz Eroldu, “Sektör olarak geçen sene öncelikle Türkiye‘de 1 milyon 350 bin adet araç ürettik. Bu bir evvelki seneye nazaran yüzde 6 artış manasına geliyor. Kesim olarak nihayet 10 yılda 10 milyar doların üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Yine ihracatta yaklaşık 1 milyon adetle yüzde 4’lük bir büyüme gerçekleştirdik. Yekün ihracatımız da 31,5 milyar dolar oldu. nihayet 7 yıldır Hariç ticaret fazlası veren bir kesimiz. 2022 yılını 9,1 milyarlık Hariç ticaret ziyadesiyle kapattık. öbür taraftan Doğal otomotiv Sanayi tıpkı vakitte Türkiye‘nin büyümesine, gelişmesine de hizmet eden bir Sanayi olarak öne çıkıyor. Türk otomotiv endüstrinin ürettiği yerli eserlerin İç pazar hissesi, arabada yüzde 39, hafif ticari araçlarla yüzde 59, kamyonlarda yüzde 65, otobüslerde yüzde 100, traktörlerde de yüzde 90 mertebesinde. Bu aslında 2 şeyi gösteriyor: Bir tanesi ticari araçlarda ve traktördeki yerli araç hissesinin Fazla yüksek olmasıdır ki bu Fazla Değerli bir bedel. İkincisi, bu tablo bize aslında otomotiv endüstrinin ülkenin büyümesine nasıl takviye verdiğini de gösteriyor. Bilhassa ağır ticari araçlarda ve traktörde neredeyse ülkenin muhtaçlığının tamamını yerli endüstriciler karşılayabiliyorlar. Bu ortaya çıkan tablo, gerçekleştirmesi sahiden Fazla güç bir tablo. Bugün Avrupa’nın kaç ülkesinde bu türlü bir tablo görebiliriz? Herhalde 2-3 ülkede lakin bu türlü bir Sonuç ortaya çıkabilir. Yani böylesine Aka ve Değerli bir otomotiv sanayine sahip olmak aslında hepimizin gururudur. Elbette otomotiv endüstrimiz, sadece finans ve maliye bahislerinde ülkeye takviye vermenin ötesinde istihdam yaratması ve Ar-Ge yapabilmesiyle de farkını ortaya koyuyor” dedi.

2022 yılında otomotiv endüstrisinin direkt istihdamını da yüzde 9 mertebesinde artırdığına dikkat çeken Eroldu, “Diğer taraftan üyelerimizin 15 Ar-Ge merkezi Mevcut ve 2022 yılındaki Yekün Ar-Ge harcamamız da 7 milyar TL düzeyinde oldu. Bunun yanında 5 bin 200 Benlik Ar-Ge istihdamımız var. Bu sayılar her sene büyüyerek artmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda de otomotiv endüstrinin Ar-Ge istihdamının daha da arttığını göreceğiz. diğer taraftan da 2022 yılında otomotiv dalı 236 adet patent alma muvaffakiyetini gösterdi. Tüm bunlar otomotiv endüstrimizin Ar-Ge’de ne kadar dilekli ve istekli bir formda çalıştığının Kıymetli göstergeleridir” açıklamasında bulundu.

Dünyanın en Fazla araç üreten 13. ülkesi Türkiye!

Türkiye‘nin 2022 yılında dünyanın en Fazla araç üreten 13. ülkesi olma pozisyonunu koruduğunu hatırlatan Eroldu, “Türkiye otomotiv endüstrisinin küresel arenadaki yerine baktığımız vakit, Avrupa Birliği’nde ticari vasıtalarda ve traktörde birinciliğimizi devam ettirdiğimizi görüyoruz. bütün bunlar, nihayet 50 Yıl boyunca Türk otomotiv endüstrisinin taş üstüne taş koyarak geldiği sonuçlardır. 2023 yılına da aslında âlâ bir başlangıç yaptık. Baktığımız vakit; birinci 2 ay sonuçlarında Yekün üretimimiz yüzde 14 artış gösterdi. diğer taraftan ihracatımızda da yüzde 8’lik bir artışla birinci 2 ayı kapattık ve bu tablo da bizi 2023 yılı için ümitlendiriyor. Otomotiv endüstrinin en Kıymetli olmazsa olmaz konusu Sanayi üretiminin büyütülmesi. Kesimimizin hali hazırda 2 milyonluk kapasitesi var. Bu kapasitemizi daha da artırıp daha da Çok değer yaratmak istiyoruz. Burada üç anne başlığımız var. İhracatın korunması ve geliştirilmesi, İç pazarın ticaret istikrarı gözetilerek büyütülmesi ve otomotiv parkının gençleştirilmesi” dedi.

Sektörün stratejik amacı, otomotiv üretiminde Avrupa’da birinci 3 ülke, dünyada ise birinci 10 ülke ortasında yer almak!

Genel şurada konuşan OSD Lideri Cengiz Eroldu, “Otomotiv dalının Aka dönüşümü ve jeo-politik gelişmeler, sıkı iklim amaçları ve çetinleşen ticaret ortamı hepimizi zorluyor. Bu zorluklara Karşın biz önümüzdeki devirde Yine de başarılarımızı devam ettireceğimize inanıyoruz. Bizim Natürel endüstriciler için bir Tane olmazsa olmazımız var, her Vakit çıtayı üst kaldırmak durumundayız. Yani endüstrici olarak hiçbir Vakit geriye yahut var performansımızın altında bir performansa razı olamıyoruz. Bu bizim dal olarak DNA’mızda var. O yüzden de biz Tüm zorluklara Karşın Yeniden otomotiv Sanayi olarak çıtayı yükseltmek istiyoruz. Kesim olarak Avrupa’da birinci 3 ülke, dünyada da birinci 10 ülke içinde olma üzere bir stratejik gayemiz var. Bu amaçlarımızın ülke iktisadına, insanlarımıza tesiri Fazla Aka olacak. Cumhuriyetimizin de 100’üncü yılında biz otomotiv sanayicileri olarak bu maksatlar gerisinde koşmaya, çalışmaya devam edeceğiz. Bundan hiçbir Vakit Geri adım atmayacağız” açıklamasında bulundu.

Başarı Mükafatları sahiplerini buldu!

Olağan genel Şura ayrıyeten, 1990’lı yıllardan bu yana düzenlenen ve klâsik hale gelen OSD Muvaffakiyet Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. 2022 yılı performansları sonucunda sahipleri belirlenen OSD Muvaffakiyet Ödülleri’nde, OSD üyeleri ortasında fiyat bazında en yüksek ihracatı gerçekleştiren üç Üye ve yıllık bazda ihracatını meblağ bazında yüzdesel olarak en Çok artıran bir Üye dışsatım Muvaffakiyet Mükafatı almaya hak kazandı.

2022 yılında en Çok patent tescili yapan 3 OSD üyesi “Teknoloji Muvaffakiyet Ödülü” almaya hak kazanırken, birinci Defa 2019 yılında takdim edilmeye başlanan, Müstakil bir heyetin değerlendirmesi sonucunda belirlenen Kurumsal Toplumsal mesuliyet Projesi alanında ise bir OSD üyesi mükafata layık bulundu.

OSD Üyeleri’nin kalite anlayışı, teslimat güvenirliği, teknoloji geliştirmedeki yetkinliği ve rekabetçilik kriterleri çerçevesindeki değerlendirmeleri ile belirlenen “Başarı Ödülleri”nin yanı Dizi “Teknoloji ve Yenileşme” ile “Sürdürülebilirliğe Katkı Ödülü” kategorilerinde Ödül Meydan tedarik Sanayi firmaları da belirledi.

İhracat Muvaffakiyet Mükafatı Almaya Hak Kazanan Firmalar;

2022 Yılında değer Olarak En Çok dışsatım Yapan Üç OSD Üyesi;

• Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (6,3 Milyar Dolar İhracat)

• Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. (3,4 Milyar Dolar İhracat)

• Oyak Renault Araba Fabrikaları A.Ş. (2,5 Milyar Dolar İhracat)

2022 Yılında İhracatını değer Bazında En Çok Artıran OSD Üyesi;

• Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. (%40 artış)

Teknoloji Muvaffakiyet Mükafatı Almaya Hak Kazanan Firmalar;

• Mercedes Benz Türk A.Ş. (87 Tescilli Patent)

• Tofaş Türk Araba Fabrikası A.Ş. (71 Tescilli Patent)

• Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (46 Tescilli Patent)

Kurumsal Toplumsal mesuliyet Projesi Mükafatı Almaya Hak Kazanan Firma;

• Türk Traktör “Bir İşaretin Yeter” Projesi

Tedarik Sanayi Mükafatı Almaya Hak Kazanan Firmalar;

Üretim Kapasitesi 100 Bin adet altında olan OSD Üyeleri

• Kale Oto Radyatör San. ve Tic. A.Ş.

• Sazcılar Otomotiv San. Tic. A.Ş.

Üretim Kapasitesi 100 Bin adet üzerinde olan OSD Üyeleri

• TKG Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.

Tüm OSD Üyeleri

• PİMSA Otomotiv A.Ş.

Teknoloji ve Yenileşme Ödülü

• Coşkunöz Metal Form San. ve Tic. A.Ş. “Dijital Dönüşüm ve Mühendislik Geliştirme Çalışmaları”

• Martur Fompak International “Dijital İkiz ve Arttırılmış Gerçeklik ile alıcı Tecrübesi Geliştirme”

Sürdürülebilirliğe Katkı Mükafatı Almaya Hak Kazanan Firmalar;

• Ak-Pres Otomotiv A.Ş.

• Maxion Jantaş Jant Sanayi ve Tic. A.Ş.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir