Öğretmenler Günü okullar tatil mi? 24 Kasım Öğretmenler Günü resmi tatil mi? Öğretmenler Günü okul var mı?

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 21, 2022 Yorum Yok

Öğretmenler Günü okullar tatil mi? 24 Kasım Öğretmenler Günü‘ne sayılı günler kala milyonlarca öğrenci, Muallim ve veliler Öğretmenler Günü okullar tatil mi merak ediyor. Pekala, Öğretmenler Günü Okul tatil mi? Öğretmenler Günü resmi tatil mi? 24 Kasım Öğretmenler Günü Okul Mevcut mı? İşte, Perşembe günü Okul Mevcut mı, tatil mi? Ayrıntılar haberimizde…

ÖĞRETMENLER GÜNÜ OKULLAR TATİL Mİ?

24 Kasım Öğretmenler Günü resmi tatil değildir. Bu nedenle Öğretmenler Günü okullar tatil değil, dersler işlenmeye devam edecektir.

TÜRKİYE’DE ÖĞRETMENLER GÜNÜ NE VAKİT?

Türkiye’de her Yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, Atatürk Yılı ilan edilen 1981 yılında 12 Eylül Askerî Yönetimi tarafından başlatılmış bir uygulamadır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Konseyi, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmîleşmişti. Atatürk’ün 100. doğum Yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun Yıl dönümlerinin ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. 26 Şubat 1981’de Resmî Gazete’de yayımlanan “Öğretmenler Günü Tebrik Yönetmeliği” ile Öğretmenler Günü’nün maksatları, Tebrik komitelerinin vazife, yetki ve sorumlulukları ve Tebrik gününe ait asıllar belirlendi.

24 Kasım’ı Öğretmenler Günü ilan eden periyodun Devlet Lideri Orgeneral Kenan Cihan, birinci 24 Kasım Tebrik bildirisinde öğretmenlere şöyle seslendi:

“Sevgili Öğretmenler,

24 Kasımlar yalnızca Öğretmenler Günü olarak anılmasın, bu gün birebir vakitte en Aka Muallim Atatürk’ün ülkülerinin gerçekleşmesi günü de olsun. Ayrıyeten bu gün; birlik, beraberlik ve bütünlük içinde yarının Türk çocuklarının Atatürk’ün özlediği halde yetiştirildiklerinin de yemin günü olsun. Bu vesile ile hepinize Mesut ve aydınlık yarınlar diler, sevgiler sunarım.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir