“Öğrenmenin yaşı yoktur” diyerek 77’sinde rölyef yapmaya başladı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 26, 2023 Yorum Yok

Amasya‘nın Merzifon ilçesinde yaşayan 77 yaşındaki Bahar Bolat, “Öğrenmenin yaşı yoktur” diyerek başladığı kursta öğrendiği rölyef tekniğiyle üç boyutlu tablolar yapıyor.

Yaklaşık 20 Yıl Evvel eşini kaybeden ve yalnız yaşayan, 4 çocuk, 6 torun sahibi Bolat, hem boş vakitlerini kıymetlendirmek hem de sanat öğrenmek için Kasım 2022’de Merzifon Kamu Eğitim Merkezi (HEM) tarafından açılan rölyef kursuna katıldı.

Çevresindekilerin, “77 yaşından sonra kursa gidip ne yapacaksın” kelamlarına aldırış etmeyen Bolat, kursta rölyef sanatının inceliklerini öğreniyor.

Bahar Bolat, AA muhabirine, ilerleyen yaşına Karşın katıldığı kurs sayesinde el hünerini geliştirdiğini söyledi.

Hayatı boyunca daima konut işleriyle uğraştığını, boş durmayı sevmediğini belirten Bolat, Daimi yeni şeyler öğrenmek istediğini lisana getirdi.

“Öğrenmek o kadar hoş bir şey ki anlatamam”

Yaşın bir sayıdan ibaret olduğunu anlatan Bolat, “Öğrenmenin yaşı muhakkak yok. Beşerler 80 yaşında, 90 yaşında da olsa bir şey öğrenmeye çalışsın. 4 çocuğum var, 77 yaşındayım ancak ben öğrenmeyi seviyorum.” dedi.

Bolat, katıldığı kurs sayesinde kendisini daha düzgün hissettiğini vurgulayarak, “Evde sıkıldığım için, toplumsallaşmak için kursa katıldım. Biricik başıma yaşıyorum. Öğrenmek o kadar hoş bir şey ki anlatamam. Konutta işleri yapıyorsun, Yemek yapıyorsun, oturuyorsun. Bu, değerli bir Amel oluyor. Çocuklarıma Hatıra olarak kalacak. Herkes bu kurslara katılıp yeni şeyler öğrenmeli.” tabirlerini kullandı.

Merzifon HEM Müdürü Zeynel Sözen de insanların hayatına dokunmanın Tanım edilemez bir his olduğuna işaret ederek, “Halk eğitimi merkezlerinin ne kadar hoş işler yaptığını bir Sefer daha görmüş olduk. Kursiyerlerimizin işlerini gördüğümüzde biz de yaptığımız işten haz alıyoruz. Eğitimini yarım bırakmış ya da hiç başlayamamış vatandaşlarımıza her alanda kurslar açıyoruz. Öğrenme azminden Dolayı Bahar teyzemizi kutluyorum.” diye konuştu.

Usta öğretici Yasemin İncekul ise Bolat’ın öğrenme azmiyle Örnek olduğuna dikkati çekerek, kurslara 7’den 70’e her yaştan bireyin katılabileceğini kaydetti.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir