Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ordu’da konuştu: (2)

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sarsıntıdan etkilenen vilayetlerde Liselere Geçiş Sistemi ( Lgs ) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan öğrencilere yönelik açılan kurslardan 145 bin öğrencinin yararlandığını belirterek, bu kursların Uzaklık tatilde Aleni kalmaya devam edeceğini bildirdi.

Bakan Özer, Durugöl Şehit Bayram Gümüş İlkokulu’nda düzenlenen 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci Ara tatil programında, bugün itibariyle 19 milyon Talebe ve 1,2 milyon öğretmenin bir haftalık Aralık tatile gireceğini söyledi.

Her Devre birer hafta Uzaklık tatil olduğunu anımsatan Özer, “Bu periyot, bir haftalık Uzaklık tatilimiz, Ramazan Bayramı ile kesişti, inşallah bugünden itibaren öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz bir haftalık tatil yapacak. bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize âlâ tatiller diliyorum. Öğretmenlerimiz de idari müsaadeli sayılacaklar ve mesleksel gelişimleriyle ilgili seminerleri inşallah Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden istedikleri yerlerden alabilecekler.” diye konuştu.

Özer, öğretmenlere teşekkür ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Gerçekten 6 Şubat sarsıntısından itibaren hiçbir Davet olmadan alana fedakar halde koştular. Bu süreçte, Necip Fazıl Kısakürek’in, “Kim var? denildiği vakit, sağına soluna bakmadan, tek, tek, ben varım.’ diyen gençlikle ilgili o muştusu nitekim öğretmenlerimizde tecelli etti. Yani ‘6 Şubat zelzelesinde kim var?’ denildiği vakit, sağına ve soluna bakmadan alana koşan öğretmenlerimiz oldu. O öğretmenlerimiz ki birinci günden itibaren depremzede vatandaşlarımızın yeme ve barınma gereksinimini karşılamak için sahiden Aka fedakarlık gösterdiler. O öğretmenlerimiz ki bölgeye gönderilen yardımların dağıtımında Fazla Aka fedakarlık gösterdiler. O öğretmenlerimiz ki çadırlarda konteynerlerde çocuklarımızın ve ailelerin ruhsal sağlamlıklarını güçlendirmek için her türlü takviye verdiler. O öğretmenlerimiz ki MEB AKUB ismi altında arama kurtarma ünitesi olarak o enkazların altından canlı vatandaşlarımızı kurtarmak için Aka riskler aldılar. O öğretmenlerimiz ki her türlü şartta hiç şikayet etmeden vatandaşının yanında olmak, onun sıkıntısına derman olmak için Çaba sarf ettiler. İşte bu öğretmenlerimize, bütün eğitim topluluğuna en Samimi şükranlarımı sunuyorum.”

Öğretmenlerin Kovid-19 salgınında da sürecin kahramanları olduğuna dikkati çeken Özer, şunları kaydetti:

“Herkesin can kederinde olduğu Vakit vefa kümelerinde vatandaşlarımıza yardım etmek yardım etmek, yardımları ulaştırmak için. Yeniden Uğraş liselerinde vatandaşlarımızın muhtaçlık duymuş olduğu maskeyi, dezenfektanı, Çehre esirgeyici siperlikleri ve öteki bütün muhtaçlık duyulan eserleri üretmek ve gereksinim noktalarına ulaştırmak için öğrencilerimizle Aka fedakarlıklar göstermişti. Onun için bu sürecin kahramanı olan bütün öğretmenlerimize bütün milletim ismine, ulusal Eğitim Bakanlığı ismine en Samimi şükranlarımı sunuyorum. Hala bölgede olan öğretmenlerimize de istekli olarak çalışan öğretmenlerimize de katkılarından Dolayı şükranlarımızı sunuyorum, Fazla teşekkür ediyorum.”

“Deprem bölgesindeki hayatın normalleşebilmesi için eğitimin öncelikli olarak olağanlaşması lazım”

Özer, sarsıntıda vefat edenlere Allah’tan rahmet dileyerek, “İnşallah devlet millet el ele vererek oraları da süratli bir formda toparlayacağız. Biz biliyoruz ki zelzele bölgesindeki hayatın normalleşebilmesi için eğitimin öncelikli olarak olağanlaşması lazım.” dedi.

Depremlerin yaşandığı 6 Şubat’tan itibaren bu şuurla devinim ettiklerinin altını çizen Özer, şu değerlendirmede bulundu:

“Depremden etkilenen 10 vilayetimizde hayatı normalleştirmenin yolunun, eğitimi normalleştirmekten geçtiği şuuruyla ve her yerde ve her kaidede eğitim mottosuyla öncelikli olarak çadırlarda, konteynerlerde yeni eğitim sınıfları oluşturarak öğrencilerimizi bulundukları her yerde öğretmenleriyle buluşturmaya Aka İtina gösterdik. Daha sonra da zelzele bölgesindeki 10 vilayetimizi 3 kategoriye ayırarak normalleştirmenin yollarını aradık ve bu vesileyle birinci kategoride Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa vilayetlerimizi 1 Mart tarihi itibariyle merkez ve bütün ilçelerdeki eğitim öğretimi olağan normalleştirdik. Tekrar ikinci kategoride yer Meydan Osmaniye, Gaziantep ve Adana vilayetlerimize de eğitim öğretimi 13 Mart itibariyle normalleştirdik merkez ve ilçelerde. Geriye kalan ve zelzeleden en Çok etkilenen Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay’da ise merkez ve ilçelerin tamamında bir anda değil, sağlam binalarda ilçe bazlı bir formda eğitim öğretimi olağanlaştırmak için 27 Mart tarihinde belli ilçelerde eğitim ve öğretimi başlattık. Bu kapsamda 27 Mart’ta Malatya’da 8 ilçede, Kahramanmaraş’ta 2 ilçede, Hatay’da 7 ilçede ve Adıyaman’da 5 ilçede çocuklarımızı öğretmenleriyle buluşturduk.”

Özer, daha sonraki süreçleri yönetmesi için valiliklere yetki verdiklerini anımsatarak, “Valiliklerimiz sağlamlık durumuna nazaran, yalnızca okulların sağlamlık durumu da değil, etrafındaki yaşayan insanların hayatının akışının normalleşmesindeki durumlara nazaran, diğer muhtaçlıklarının karşılanması durumuna nazaran, kendi kuralları olgunlaşan ilçelerde eğitim ve öğretime başlamak için inisiyatif kullandılar. Tabi ki inisiyatif kullanırken kesinlikle ulusal Eğitim Bakanlığıyla da istişare ettiler.” diye konuştu.

“Kurslar, bir haftalık tatilde Aleni olmaya devam edecek”

Bu kapsamda Malatya’da 3 Nisan itibariyle merkez ve bütün ilçelerde eğitim öğretime başlandığını lisana getiren Özer, Yeniden Kahramanmaraş’ta 10 Nisan itibariyle merkez ve ilçelerdeki bütün okullarımızda eğitim öğretimin başladığını aktardı.

Özer, şunları kaydetti:

“Bakanlık olarak en Ehemmiyet verdiğimiz Talebe kümemiz LGS’ye girecek 8. sınıflar ve YKS’ye girecek, üniversite imtihanına girecek olan 12. sınıflar. Bakanlık olarak, 6 Şubat tarihinden itibaren destekleme ve yetiştirme kurslarını devreye sokarak bu öğrencilerimize Özel ihtimam gösterdik, telaşa düşmemeleri için ve imtihanlara hazırlanmalarıyla ilgili ve şu Lahza geldiğimiz noktada bütün bölgede yani 10 vilayetimizde 3 bin 450 Tane destekleme, yetiştirme kurs noktasında bu çocuklarımıza dayanak olmaya devam ediyoruz. Şu anne kadar yaklaşık 145 bin öğrencimiz var olarak bu kurslardan yararlanıyor. Bu bir haftalık tatilde bu kurslarımız kapanmayacak, Aleni olmaya devam edecek.”

Bakan Özer, eğitimin olağanlaşması noktasında katkı sunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AFAD Lideri Yunus Sezer’e ve sarsıntıdan etkilenen vilayetlerin valileri ile bölgede vazife yapan valilere, kaymakamlara teşekkür etti.

Öğrencilere uygun tatiller dileyen Özer, tatilde en az bir kitap okumalarını tavsiye etti.

Bakan Özer, sınıfları ziyareti sırasında öğrencilere Türlü ikramlar verdi, Hatıra fotoğrafı çektirdi.

(Bitti)

Kaynak: AA / siyaset

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir