Metal parçalardan yaptığı heykelin gelirinin bir kısmını depremzedelere bağışlayacak

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 25, 2023 Yorum Yok

Hatay‘ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan metal heykel sanatkarı ve mozaik ustası Mervan Altınorak, araba modüllerinden mutfak araç ve gereçlerine kadar hurdacılardan topladığı 15 bin metal kesimden sipariş üzerine “yarım at” heykeli yaptı.

İlçeye bağlı Yeni Mahalle’deki atölyesinde çalışmalarını sürdüren 53 yaşındaki Altınorak, 2013 yılından bu yana topladığı metalleri Geri dönüştürerek pelikandan balığa, attan deniz kızına kadar 70’in üzerinde heykel yaptı.

Altınorak, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki sarsıntıların akabinde bir mühlet Ara verdiği çalışmalarına İzmir’den gelen “yarım at” heykeli siparişi üzerine 1 Mart’ta yine başladı.

Yaklaşık 20 günde zincirden bujilere, kaşıktan makasa kadar 15 bin modülden oluşan heykelini tamamlayan Altınorak, 2 metre yüksekliğe, 1 metre 65 santimetre genişliğe sahip yapıtını İzmir’e gönderecek.

Mervan Altınorak, İzmir’de bir konutta sergilenecek yapıtının satışından elde edilecek gelirin bir kısmını depremzedelere bağışlayacak.

Mozaik sanatıyla da ilgilenen Altınorak, AA muhabirine, 2013 yılında ABD’nin New York kentinde istenen mozaik tablalı demir masa siparişiyle metalle uğraşmaya başladığını söyledi.

Metalle uğraşmaya başlamasının akabinde hurdadan eserlere merak sardığını anlatan Altınorak, şunları aktardı:

“Bu heykelin yükü 200 kilogram”

Altınorak, zelzelenin akabinde işlerinin bir müddet durduğuna değinerek, İzmir’den 1 Mart’ta hurda metalden Beygir yapması talebiyle tekrar atölyesine girdiğini söyledi.

Atölyesinde “yarım at” heykeli yaptığını aktaran Altınorak, şöyle konuştu:

“15 bin modülden oluşuyor. Yaklaşık 20 günde tamamladım. Verniğini atıp tamamlayacağız. Rastgele bir aksilik olmadan satılırsa gelirinin Aka kısmını depremzedelere Bağışlamak istiyorum. Birinci Defa yarım Beygir yapıyorum. Bu heykelin tartısı 200 kilogram.”

Mervan Altınorak, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Heykel Kısmı’nda tahsil gören kızı Dilara ile şimdilerde yardımcısı olan Mustafa Geçin’i yetiştirdiğini kelamlarına ekledi.

Kaynak: AA / Deniz Aleni – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir