Mahkeme salonunda acılı babanın sözleri kahretti! Özgecan’ın sır ölümünde gözler şüpheli sevgilide

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 10, 2023 Yorum Yok

Zonguldak‘ta 5 Şubat 2021 tarihinde 8’inci kattaki konutun terasından atladığı öne sürülen 28 yaşındaki Ayşe Özgecan Usta’nın vefatıyla ilgili Zonguldak 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya devam edildi. Zonguldak 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya devam edildi. Duruşmada Özgecan Usta’nın ailesi ve avukatlar Amade bulunurken, tutuksuz sanık Çaycuma Adliyesi’nden SEGBİS aracılığıyla salona bağlandı.

“3 SANİYE İÇİNDE MÜDAHALE ETTİM”

Akkışla savunmasında, “2 yıllık kız arkadaşımdı. Birbirimizin yanına gidip gelirdik. Olaydan birkaç gün Evvel annesi ile tartışmıştı. Ona üzgündü. ‘Yanıma gel tatile gidelim’ dedim. O da geldi. Hadise günü 16.00 üzere meskenden çıktım. Akşam birlikte bir şeyler yedik, içtik. Özgecan evlenme konusunu açtı. Ben uzun vadede olabileceğini söyledim. Sonlandı, konuttan gideceğini söyledi. Saat 12’yi geçmişti, sokağa çıkma yasağı vardı. Alkollü, 300 kilometre yol gidecekti. İkna etmeye çalıştım. Salonda süratli çeşitler attı. Ben sakinleştirmeye çalışıyordum. Bir anda ‘kendimi atacağım’ diye terasa çıktı. İddianamede Çabucak müdahale edilmediği söylenmiş lakin ben Çabucak 3 saniye içinde müdahale ettim. Baktım dehşetlikten sarkıyor. ‘Aşkım bırakma kendini’ deyip tuttum. Yardım çağırmak için bağırdım. Alt kat komşuma ‘eşini çağır birlikte çekelim’ dedim. ‘Eşim konutta yok’ dedi. Ağları keselim tahminen bir ihtimal alırız dedim. Merhum ‘çek beni’ dedi çekmeye uğraşıyordum lakin kayıp düştü” dedi.

“TELEFONU MASAYA VURUP KIRDI”

Özgecan Usta’nın iki telefon kullandığı, birinin Hadise günü Akkışla’nın üstünden oburunun de Hadise yeri inceleme grubu tarafından kırık halde Döşek odasında bir poşetin içinde bulunduğu kaydedilerek, Akkışla’ya Usta’nın telefonunun neden kendisinde olduğu ve öteki telefonun nasıl kırıldığı soruldu. Akkışla “o panikle aşağı inerken masadaki her şeyi alıp aşağıya indim. Kendisi senin hiçbir şeyini istemiyorum, diyerek masaya vurup kırdı” yanıtını verdi. Usta’nın valizinin neden toplu olduğu sorusuna ise “Tatile gideceğimiz için topluyduk aslında. Akşam ‘ben gideceğim’ deyince yeterlice toplandı. Ben de ‘yasak var, alkollüsün’ diyerek ikna etmeye çalıştım” sözlerini kullandı.

“ÖZGECAN’IN EĞİTİM HAYATI OLSUN İSTİYORDUM”

Usta ve Akkışla’nın telefonlarının incelemesinin yapıldığını lakin kırık halde bulunan telefonun şifresinin çözülemediği için içeriğinin incelenemediği Yargıç tarafından açıklanırken ikili ortasındaki iletilerden kimileri okundu. Hakim, Özgecan Usta’nın evlenme isteğine ve bu kapsamda yaşanan tartışmalara Akkışla’nın tatmin edici karşılıklar vermediğini söylemesi üzerine Akkışla, ‘Özgecan’ın eğitim hayatı, tahsili olsun istiyordum. Sağlam tabanlara otursun istiyordum’ dedi.

“O SAVCIYA İNANCIM YOK”

Baba Kenan Usta, Akkışla’nın palavra söylediğini ve soruşturma savcısını eleştirerek kelamlarına başladı. Kızının Hadise günü konuttan çıkmasına müsaade verilmediği için öldüğünü söyleyen Kenan Usta, “Kızımı alkollü, sokağa çıkma yasağı Mevcut diye engellemiş. Çıksa polis yakalar, ceza keser, süreç yapardı ya da kaza yapar ölür, biz de sineye çekerdik. Telefonu da kendi kırmıştır. Belgenin tekrar tertiplenip hazırlanmasını istiyorum. O savcıya inancım yok. Size soruyorum, kendi çocuğunuz olsa ve tutuklanmasa ne hissederdiniz? Bu Şahıs cezaevini görsün istiyorum. Elini kolunu sallayarak dolaşmasın cezası aşikâr olana kadar yatırın” diye konuştu.

“YÜREĞİMİ SOĞUTUN”

Kenan Usta, göğsüne vurarak “buramı soğutun, yüreğim yanıyor yüreğimi soğutun” dedi. Telefonu kırdığı savı sorulan sanık Bartu Can Akkışla, “Kenan Amcanın söylediklerinde yanılgılar var. Aile acılı, benim de acım var. Telefonu ben kırmadım. Kenan Amca adliyeye kelam attı. Beni tehdit etti. Kendi başında kurduklarını anlatıyor” dedi.

“KIZIMI ALIKOYMUŞTUR”

Konuşmasına devam eden Kenan Usta, “Bu Şahıs kızımı bırakmamış alıkoymuştur. Kızım çıkamayınca tehdit ederek ‘kendimi atarım’ demiştir. Kızım kendimi atarım, diyor. kişi hala oturuyor. tedbir almıyor. Şikayetçiyim. Şahsın palavra söylediğini düşünüyorum. Kızımı alıkoymuştur. Alıkoymasa bu mevt olmayacaktı” diye konuştu.

SON KELAMLARI “DÜŞÜYORUM ÜST ÇEK”

Olay günü Bartu Can Akkışla’nın alt katında oturan komşusu S.G. Şahit olarak dinlendi. Hadise günü gece saatlerinde münakaşa sesi duyduğunu, ilerleyen vakitte banyodan değişik, yüksek bir ağlama sesi geldiğini söyledi. S.G., Akkışla’nın gürültü yapan bir komşu olduğunu, Tekrar hengame ettiklerini düşündüklerini belirterek balkona fırtına olduğundan meyveleri almak için çıktığı esnada birinin sarktığını gördüğünü söyledi. Akkışla’nın yardım istediğini, ağı almasını söylediğini belirten S.G. “Ağı kesmek için bıçak almaya giderken Özge’nin ‘düşüyorum üst çek” dediğini duydum. Sonra elinden boşanma ve gümleme sesi geldi. Bartu ‘Allah’ım nasıl dayanacağım’ diye bağırıyordu” dedi.

ALIKOYMAKTAN ek İDDİANAME TALEBİ

Özgecan Usta’nın ailesinin avukatı Melodi Aybüke Dizlek, alıkoymaktan ek iddianame talebinde bulunarak “Birine atlayacağım desem ve 3 saniyede peşime gelse daha tırabzanlara ulaşamadan tutardı. Olayın yaşandığı konutta ve mahallede keşif yapılarak aydınlatılmasını istiyoruz. Şahitlerin dinlenmesi bitene kadar ve keşif yapılana kadar tutuklu yargılanmasını talep ediyoruz” tabirlerini kullandı. Sanık avukatı tutukluluk talebine karşı çıkarken müvekkilinin duruşmadan bağışık tutulmasını istedi. Hakim, Bartu Can Akkışla’nın duruşmalardan bağışık tutulması talebini reddederken, sanığa uygulanan isimli Denetim önlemini sıklaştırdı. Keşif yapılmasına karar verilirken, Noksan konuların giderilmesi için duruşma ertelendi. Ayrıyeten alıkoyma kabahatinin değerlendirileceği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Olay, İncivez Mahallesi Binbaşı Tahsin Sokak’ta meydana geldi. Ayşe Özgecan Usta, Ankara’dan, Zonguldak’ta yaşayan erkek arkadaşı Bartu Can Akkışla’nın yanına geldi. Teze nazaran Usta’nın kısa müddet içinde evlenme isteğine Akkışla Olumsuz karşılık verince münakaşa çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Usta, erkek arkadaşına “Kendimi atacağım” diyerek terasa yöneldi. Erkek arkadaşı yanına gidip kendisini tutmaya çalıştı, fakat başarılı olamadı. 8’inci kattaki dairenin terasından düşerek ağır yaralanan Usta, kaldırıldığı hastanede hayatını yitirdi. Olayın akabinde Bartu Can Akkışla gözaltına alındı. Akkışla için elektronik kelepçe takılarak mesken mahpusu önlemi uygulanmasına karar verildi. mesken mahpusu cezası daha sonra, isimli Denetim önlemine çevrildi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir