Lexus ES Sedan satışları 3 milyon adedi geçti

Genel, Gezilecek Yerler Nis 23, 2023 Yorum Yok

Premium araba üreticisi Lexus’un sedan modeli ES, 3 milyon adetlik satışı aşarak Aka bir muvaffakiyete imza attı.

İlk olarak Amerika’da 33 Yıl Evvel satılmaya başlanan ES, 5 Yıl Evvel de Avrupa’da satışa sunulmuş ve kısa vakitte Aka bir zevk toplamıştı.

ES 3 milyon adedi aşan başarısıyla, küresel olarak 3.6 milyon adetten Çok satan RX SUV modelinin akabinde Lexus’un en Fazla satan ikinci modeli olarak dikkat çekiyor. ES, geçtiğimiz Yıl da, RX’in 178 bin adetlik satışının akabinde 167 bin adetle en Fazla tercih edilen ikinci model oldu. 2019-2022 ortasında yıllık 100 bin adetten Çok satış performansı ortaya koyan ES, yedi Defa bu başarıyı tekrarladı.

Avrupa’da da Lexus satışlarında 4 bin 895 adetle RX, NX ve UX modellerinin akabinde dördüncü sırada yer Meydan ES, burada Lexus’un en Fazla satan sedan modeli oldu. 1989 yılında birinci Sefer tanıtıldığında kısa vakitte E premium segmentinde öne çıkan model, hem perakende hem de filo müşterilerinin ilgisini çekti.

GA-K platformu üzerine yapılan var ES, uzun aks aralığı ve geniş iz açıklığıyla birlikte, alçak kaputu ve coupe usulü tavan çizgisiyle dikkat çekiyor.

Lexus ES, Türkiye’de de ES 300h kendi kendini şarj eden hibrit Sıkıntı ünitesiyle sunuluyor. 2487 cc’lik akaryakıtlı motoru elektrikli motorla kombine eden ES 300h, Yekün olarak 218 HP güce sahip.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir