Lahana Sarması tarifi! Masterchef Lahana Sarması nedir, nasıl yapılır? Lahana Sarması için gerekli malzemeler! Lahana Sarması hangi yöreye ait?

Yiyecek İçecek Kas 18, 2022 Yorum Yok

Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği bahis Lahana Sarması tanımı oldu. Pekala en hoş Lahana Sarması Yemek tanımı nasıldır? Lahana Sarması yemeği nasıl yapılır? Lahana Sarması için Gerekli gereçler nelerdir? Lahana Sarması nasıl yapılır? Lahana Sarması için gerekenler neler?

LAHANA SARMASI İÇİN GEREKLİ MATERYALLER NELERDİR?

 • 1 Tane sarmalık lahana
 • 500 gr yağlı kıyma
 • 2,5 su bardağı baş bulgur
 • 6 Tane kuru soğan (2 tanesi içine 4 tanesi aralarına)
 • 3 Yemek kaşığı salça (1 kaşık içine, 1 kaşık soğanına, 1 kaşık et suyuna)
 • tuz,
 • karabiber
 • reyhan,
 • pul biber
 • 4 Yemek kaşığı tereyağı
 • bir ölçü ince kıyılmış maydanoz

Suyunun Gereci:

 • ½ kg dana pöçük eti yahut kemikli et
 • 1 Yemek kaşığı salça tuz

LAHANA SARMASI NASIL YAPILIR? LAHANA SARMASI TARİFİ

Lahana alınırken yerli malı ve ortası yumuşak olanı tercih edilir. Lahana yapraklarını ezmeden, zirveden keserek Biricik tek ayırın. Yaprakları yıkayın. Kaynar suda 1-2 dakika haşlayın. El ile Denetim edildiği Vakit saten kumaş üzere kayganlaşır. Haşlanan yaprakları, kevgir ile soğuk suya alıp hafif sıkarak çıkardığınız yaprağı köfte uzunluğuna nazaran keserek süzgece alın. Keserken Evvel ortadaki anne damarı çıkarın. anne damarlar ya saran şahıslar tarafından yenir ya turşuya atılır ya da salata olarak tüketilir. diğer tarafta 4-5 Tane kuru soğanı halka olarak doğrayın. Tavaya koyun. 2 kaşık tereyağı ve Dilek edilirse azıcık sıvı yağ karıştırın. Sararan soğanları, 1 kaşık salça ile çevirip ateşten alın. Daha sonra bir leğene kıyma, bulgur, rendelenmiş 2 baş soğan, tuz, kara ve Kırmızı pul biber, reyhan, maydanoz, salçayı az su eği ile yoğurun. çok yumuşak olmayan bir hamur hazırlayın. Yemeğin pişeceği tencerenin tabanına, kesilen kalın lahana damarlarını koyun, sarılacak lahanayı açın. koz büyüklüğünde hamur modülü içine koyup iki ucu Aleni olarak sarın. Sarma yaparken lahana hamurun üzerinde iki Defa çevirip el ile koparın. Sarmaları avuç içinde sıkarak parmak izleri sarma üzerine çıkacak formda sıkıştırın. Bu halde hazırlanan sarmaları tencereye dizin. Her Dizi tamamlandığında ortalarına kavrulmuş salçalı soğan serpin. Sarmalar tamamlanınca dağılmadan pişmesi için üzerine bir baskı koyun. Bu ortada suyu hazırlayın. Pöçük eti yahut kemikli eti yıkayarak tencerede suyu çektirin. Yağ ve salçasını koyun ve tuz atın. Sıcak su eği ile etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Etin suyunu süzün. Etleri, köftelerin üzerine dizin. Et suyu köftelerin ortasından görününceye kadar ek edin. önce harlı, daha sonra kısık ateşte 1-1,5 saat kadar pişirin. Dinlendirildikten sonra tencerenin kapağını açın, üzerindeki kemikli etleri bir tabağa alın. Tenceredeki köfteyi tepsiye Aksi çevrin. Alınan kemikli et yahut pöçükleri, köftelerin üzerine dizin. Karabiber serpip sıcak olarak servis yapın.

LAHANA SARMASI HANGİ YÖREYE İLİŞKİN?

Bu köfte Malatya’da nahna küftesi ismini alır. Turşu ve ayran ile yenir. Kış mevsiminde Fazla yapılan bir yemektir. Günlük yemeklerde, ziyafetlerde, bayram ve cenaze yemeklerinde yapılır.

Lahana Sarması, Konya, Malatya ve etrafında sıklıkla yapılan bir yemektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir