Küresel piyasalarda gözler Fed’e çevrildi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 03, 2023 Yorum Yok

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın ( Fed ) bugün açıklayacağı Nakit siyaseti kararları ve Fed Lideri Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı kelamla yönlendirmeler öncesi bankacılık bölümüne ait telaşların artmasıyla negatif bir seyir izliyor.

Fed’in enflasyonla uğraş kapsamında geçen Yıl başlayan “şahin” siyasetlerinin sonuna yaklaşılırken, ABD’de bankacılık bölümü yine alarm veriyor.

Para piyasalarında, Banka’nın siyaset faizini yüzde 90 ihtimalle 25 baz puan artıracağı ve “şahin” siyasetlerini sonlandıracağı fiyatlanıyor.

Analistler, siyaset metninde ve Powell’ın açıklamalarındaki yönlendirmelerin değerine dikkati çekerek, istikbal periyoda ait ipuçlarının piyasalarda oynaklığı artırmasının beklendiğini kaydetti.

Öte yandan, ülkede bankacılık dalına ait telaşların yine canlanması dün Pay piyasalarında satış baskısının artmasına neden oldu.

Bölgesel bankalardan PacWest payları yüzde 30’a yakın, Western Alliance payları yüzde 15’in ve Metropolitan Bank payları yüzde 20’nin üzerinde düşüş kaydetti.

Makroekonomik data tarafında ise iktisadın soğuduğuna ait işaretler güçlenirken, ABD’de JOLTS Aleni İş Sayısı, martta bir evvelki aya kıyasla 384 bin azalışla 9 milyon 590 bine düştü. Piyasa beklentilerinin altında kalan Aleni Amel sayısı, Nisan 2021’den bu yana en düşük düzeye indi. Ülkede fabrika siparişleri de martta yüzde 0,9 artışla beklentilerin altında kaldı.

Ülkede bilanço dönemi kuvvetli halde devam ederken, dün açıklanan bilançolarda şirket karlılıklarının beklentileri karşılayamadığı görüldü.

Piyasalarda artan risk algısı ve Fed’in bu toplantıda nema artırım döngüsünü sonlandıracağına ait beklentilerin Sıkıntı kazanmasıyla altının ons fiyatı, dün yüzde 1,7 değer yararıyla 2.016 dolara çıkarken, yeni günde de bu düzeye Enlem seyrediyor.

Dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,06 ve Dow Jones endeksi ile Nasdaq endeksi yüzde 1,08 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise yükselişle başladı.

Avrupa’da Pay piyasaları dün ABD’ye Enlem satış yüklü bir seyir izlerken, bölgede ağırlaşan bilanço takviminin Üleş ve dal bazlı oynaklığı artırması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) perşembe günkü Nakit siyaseti kararları ve ECB Lideri Christine Lagarde’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağında bulunuyor. ECB’nin perşembe günü 25 baz puan nema artırmasına Kesin gözüyle bakılırken, Banka’nın Yıl sonuna kadar toplamda 75 baz puan nema artıracağı öngörülüyor.

Dün bölgede açıklanan imalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgileri imalat endüstrinde daralmanın devam ettiğine işaret ederken, ekonomik aktiviteye ait tasalar de günden güne güçleniyor.

Söz konusu gelişmelerle dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,23, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,24, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,45 ve İtalya’da MIB 30 endeksi 1,65 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne yükselişle başladı.

Asya’da bugün Japonya ve Çin’de tatil nedeniyle süreç gerçekleşmezken, Aleni olan piyasalarda ABD’deki bankacılık krizine Enlem satış baskısı tesirli oluyor.

Kapanışa yakın Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,8 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1 değer kaybetti.

Yurt içinde dün satış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 2,42 altında 4.506,24 puandan tamamlarken, bugün gözler açıklanacak enflasyon bilgilerine çevrildi.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,65 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,65) nazaran bir evvelki ay yüzde 50,51 olan yıllık enflasyonun yüzde 44,06’ya gerileyeceği hesaplanıyor.

Dolar/TL, dün yüzde 0,1 artışla 19,4690’dan kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 19,4800 düzeyinden süreç görüyor.

Analistler, bugün Yurt içinde TÜFE ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Yurt dışında ise Fed’in Nakit siyaseti kararları ile Fed Lideri Powell’ın açıklamalarının yanı Dizi ABD’de ADP Özel dal istihdam datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.500 ve 4.350 düzeylerinin dayanak, 4.550 ve 4.650 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

10.00 Türkiye, nisan ayı TÜFE

12.00 Avro Bölgesi, mart ayı işsizlik oranı

15.15 ABD, nisan ayı ADP Özel bölüm istihdamı

16.45 ABD, nisan ayı hizmet bölümü ve bileşik PMI

17.00 ABD, nisan ayı ISM hizmet dalı PMI

21.00 ABD, Fed’in nema kararı

21.30 ABD, Fed Lideri Powell’ın açıklamaları

Kaynak: AA / Murat Aslan – iktisat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir