geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Küresel piyasalarda gözler ECB’ye çevrildi

Küresel piyasalarda gözler ECB’ye çevrildi

admin admin -
13 0

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın ( Fed ) Nakit siyaseti kararları ve Fed Lideri Jerome Powell’ın toplantı sonrası yaptığı açıklamalarla karışık bir seyir izlerken, bugün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) nema kararı yatırımcıların odağına yerleşti.

Fed, dün siyaset faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak 16 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 5-5,25 aralığına yükseltti. Geçen yılın mart ayından bu yana 10. nema artırımını gerçekleştiren Banka, nema oranını Yekün 500 baz puan yükseltmiş oldu.

Bankadan yapılan açıklamada, ekonomik aktivitenin birinci çeyrekte “ılımlı bir büyüme” kaydettiğine işaret edilerek Amel kazanımlarının nihayet aylarda kuvvetli olduğu, işsizlik oranının düşük kaldığı, enflasyonun ise yüksek kalmaya devam ettiği aktarıldı.

“Yeterince kısıtlayıcı bir duruş elde etmek için kimi ek siyaset sıkılaşmasının Müsait olabileceğinin öngörüldüğüne” ait tabirin açıklamadan çıkarılması dikkati çekti.

Powell, nema kararının akabinde düzenlediği basın toplantısında, nema artırımlarının durdurulup durdurulmayacağının haziran toplantısında ele alınacağını bildirdi.

Bankacılık kesimindeki nihayet gelişmelere değinen Powell, daldaki şartların mart ayının başından bu yana Aka ölçüde güzelleştiğini, ABD bankacılık sisteminin sağlam ve dirençli olduğunu söyledi. Powell, bankacılık bölümündeki şartları izlemeye devam edeceklerini anlattı.

Powell, resesyon beklentilerine ilişin bir soruyu da Fed yetkililerinin genel olarak ölçülü bir resesyon öngördüğü halinde cevapladı.

Söz konusu gelişmelerin akabinde Nakit piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın haziranda nema artışını durduracağına Kesin gözüyle bakılsa da, analistler, siyaset metninde ve Powell’ın açıklamalarında istikbal periyoda ait bildirilerin net olmadığını, açıklanacak makroekonomik bilgilerdeki sinyallerin değerinin artığını bildirdi.

Analistler, Nakit piyasalarında Fed’in Yıl sonuna kadar 50 baz puan nema indirimi yapabileceğinin fiyatlandığını lakin, Powell’ın dünkü toplantıda bahse ait sorulara “Şu anda nema indirimini düşünemeyiz.” biçiminde karşılık verdiğini hatırlattı.

Dün açıklanan datalara nazaran, ABD’de Özel kesim istihdamı, nisanda 296 bin şahısla piyasa beklentilerinin üzerinde artış kaydetti.

Ülkede Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi de nisanda aylık bazda 0,7 puan artışla 51,9’çıkarak beklentileri aştı.

Emtia fiyatlarında da dün oynaklığın arttığı görülürken, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 4,3 azalışla 71,9 dolarla 20 Aralık 2021’den bu yana en düşük kapanışı yapmasının akabinde yeni günde yüzde 1,2 yükselişle 72,8 dolardan süreç görüyor.

Altının ons fiyatı ise dün 2.065 dolarla bütün vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştirmesinin akabinde şu sıralarda yüzde 1 azalışla 2.044 dolardan Müşteri buluyor.

Söz konusu gelişmelerle New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,7, Dow Jones endeksi yüzde 0,8 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,46 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise yükselişle başladı.

Avrupa’da Pay piyasaları dün alış yüklü bir seyir izlerken, bugün gözler ECB’nin Nakit siyaseti kararları ile ECB Lideri Christine Lagarde’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalara çevrildi.

ECB’nin bugün 25 baz puan nema artırmasına Kesin gözüyle bakılırken, Banka’nın Yıl sonuna kadar toplamda 75 baz puan nema artıracağı öngörülüyor.

Dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,56, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,20, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,28 ve İtalya’da MIB 30 endeksi 0,77 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne düşüşle başladı.

Asya’da üç günlük tatilin akabinde açılan Çin Pay piyasaları güne yükselişle başlarken, Japonya’da piyasalar tatil nedeniyle kapalı kalmaya devam ediyor.

Bugün Çin’de açıklanan imalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 49,5’le beklentilerin altında kalırken, Sanayi üretiminde daralmanın başladığına işaret etti.

Analistler, Çin’de ekonomik aktiviteye ait kaygıların artmasıyla Nakit ve maliye siyasetlerinin destekleyici istikamette kullanılabileceği beklentilerinin risk iştahını artırdığını Anlatım etti.

Kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1 yükselirken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,1 değer kaybetti.

Yurt içinde dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 0,45 altında 4.485,97 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün yatay seyirle 19,4770’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 19,4780 düzeyinden süreç görüyor.

Analistler, bugün Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Enflasyon Raporu, Yurt dışında ise ECB’nin nema kararı ile Lagarde’ın açıklamalarının yanı Dizi ağır bilgi gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.400 ve 4.350 düzeylerinin dayanak, 4.550 ve 4.650 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

09.00 Almanya, mart ayı Hariç ticaret dengesi

10.30 Türkiye, TCMB’nin Enflasyon Raporu

10.55 Almanya, nisan ayı hizmet dalı ve bileşik PMI

11.00 Avro Bölgesi, nisan ayı hizmet dalı ve bileşik PMI

11.30 İngiltere, nisan ayı hizmet bölümü ve bileşik PMI

12.00 Avro Bölgesi, mart ayı ÜFE

14.30 Türkiye, gerçek efektif döviz kuru

14.30 Türkiye, haftalık Nakit ve banka istatistikleri

15.15 Avro Bölgesi, ECB’nin nema kararı

15.30 ABD, mart ayı Hariç ticaret dengesi

15.30 ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları

15.45 Avro Bölgesi, ECB Lideri Lagarde’ın basın toplantısı

Kaynak: AA / Murat Aslan – iktisat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir