Kültür şehri Safranbolu yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oldu

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 21, 2023 Yorum Yok

Kültür kenti Safranbolu yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oldu

UNESCO kenti Safranbolu’da hafta sonu yoğunluğu

KARABÜK – UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer Meydan ve tarihi konutlarıyla Ünlü Karabük’ün Safranbolu ilçesi hafta sonu binlerce yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oldu.

“Kendini koruyan kent”, “Osmanlı’nın parmak izi”, “Korumanın başkenti” üzere unvanlarla anılan Safranbolu, hafta sonunda yerli ve yabancı turistleri ağırladı.

Hıdırlık Zirvesi’nden Belde görünümünü seyreden turistler, rehberlerinden kent tarihi hakkında bilgi alarak bol bol fotoğraf çektirdiler.

Osmanlı devrinden kalma han, hamam, cami, çeşme, konak ve köprüleriyle Aleni hava müzesini andıran tarihi ilçeye gelen binlerce ziyaretçi Arnavut kaldırımlı sokakları dolaşarak, müze ve konakları gezmeyi de ihmal etmedi.

Denizli’den 40 Benlik bir grupla Safranbolu’ya gelen Baro Lideri Avukat Adnan Demirdöğer, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı konuşmada her 19 Mayıs haftasında ülkenin hoş yerlerini görebilmek emeliyle meslektaşlarıyla seyahat aktifliği düzenlediklerini belirtti.

Zonguldak ve Bartın seyahatlerinin akabinde Safranbolu’nun üçüncü seyahat duraklarının olduğunu Anlatım eden Demirdöğer, “Buraları hiç görmemiştik. Meslektaşlarımız Fazla Mesut oldular” dedi.

Demirdöğer, vatandaşların yurtdışı seyahatlerinden Evvel Türkiye’nin hoşluklarını görmeye yönelik etkinlikler düzenlemeleri gerektiğini söyledi.

Rehber eşliğinde Safranbolu tarihini öğrendiklerini aktaran Demirdöğer, “Gerçekten tabiatı itibariyle bizim Ege Bölgesine, Denizli’ye benziyor. Buraya gelince memleketimize gelmiş kadar olduk.

‘Yabancı turistler hayran kaldı’

Yabancı turistler de Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesinde olmasından Dolayı konutlarda yapılabilecek en Ufak değişikliklerin bile müsaade alınarak yapılmasından Dolayı etkilendiklerini ve kültür kentlerini korudukları için Mesut olduklarını kaydettiler.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Bostancı – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir