geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Kraliyet tacını giyen Kral III. Charles ve Kraliçe’den balkon konuşması! Büyük fotoğrafta dikkat çeken bir eksik var

Kraliyet tacını giyen Kral III. Charles ve Kraliçe’den balkon konuşması! Büyük fotoğrafta dikkat çeken bir eksik var

admin admin -
12 0

Tüm dünyanın merakla beklediği İngiltere Hükümdarı III. Charles’ın taç giyme merasimi bugün görkemli bir biçimde gerçekleştirildi. Ülkenin farklı noktalarından tarihi anne tanıklık etmek isteyen binlerce şahıs Londra sokaklarına akın etti. Tarihi kilisede ayinin yapıldığı seremoni, Kral ve taç giyme merasimine katılacak Kraliyet ailesi üyeleri ile görevlilerin saat 11.00’de kiliseye girmesiyle başladı.

KUTSAL YAĞ İLE KUTSANDI

Kral’ın girişte tarihte birinci Defa sesli olarak dua ettiği ayini, İngiltere Kilisesi’nin manevî başkanı Canterbury Başpiskoposu Justin Welby yönetti. Tanıma, yemin, kutsama, taç giyme ve kuşanma, tahta çıkma ve bağlılık bildirme isimli 5 kısımdan oluşan ayinde Kral Charles, Kudüs’ten getirilen kutsal yağla kutsandı.

TACIN KATEDRALİN DIŞINA ÇIKARILMASI YASAK

Canterbury Başpiskoposu Welby tarafından merasimde Aziz Edward Tacı takılan Charles için Evvel Welby, akabinde da kilisedeki davetliler, “Tanrı hükümdarı korusun.” diyerek dua etti. Yaklaşık 2,5 kilo yükündeki tacın katedralin dışına çıkarılması yasak olduğu için buradan sonraki noktada ise Öbür bir taç devreye girdi. 3. Charles, yaklaşık 1,5 saat süren merasimde Aziz Edward Tacı’nın yerine imparatorluk tacını, Kraliyet kaftanı ve pelerininin yerine ise imparatorluk kaftanını giydi.

2200’DEN Çok DAVETLİ VARDI

Kral 3. Charles’ın taç giyme merasiminde Kraliyet ailesi üyelerinin yanı Dizi dünyanın dört bir yanından devlet liderleri, Ünlü isimler ve hayır kurumu temsilcilerinin bulunduğu 2 bin 200’den Çok davetli yer aldı. Merasime Türkiye’yi temsilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay iştirak etti.

BALKON KONUŞMASI YAPTILAR

Kral Charles, merasimin akabinde kiliseden ayrılarak bu sefer 260 yıllık altın fayton ile Buckingham Sarayı’na Geri döndü. Kral ve Kraliçe, klâsik balkon buluşmasında bir ortaya geldi.

PRENS HARRY BALKONDA YER ALMADI

Kraliyet ailesi, taç giyme merasiminin akabinde klasik balkon pozunu verdi. Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin gösterisini izleyen aile üyeleri ortasında Prens William, Prenses Kate ve çocukları Prens George, Prens Charlotte ve Prens Louis yer aldı. Kral’ın Ufak oğlu Prens Harry, merasime katılmasına Karşın balkon buluşmasında yer almadı.

TOP ATIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Öte yandan, Londra Kalesi’nde 62 pare top atışı gerçekleştirilirken, Edinburgh, Cardiff ve Belfast ile Birlikte 11 farklı noktada ve Kraliyet Donanmalarına ilişkin gemilerde 21 Nakit top atışı gerçekleştirildi.

Kaynak: AA / Dünya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir