Koruyucu aile nedir? Koruyucu aile nasıl olunur? Koruyucu aile başvuru şartları nelerdir?

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Şub 09, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli yaklaşık 10 ili yakında etkileyen zelzele faciasından sonra Enkazdan çıkarılan birçok çocuk,Bakanlığımız çalışanının dışında rastgele bir üçüncü şahsa teslimi Laf konusu değil. Türkiye’nin dört bir tarafından vatandaşlar, sarsıntıda ailesini kaybetmiş çocuklara hami aile olabilmek için araştırmaya başladı. Pekala, hami aile nedir? Hami aile müracaat koşulları nelerdir? Gözetici aile nasıl olunur? Adaylardan müracaat sırasında istenilen evraklar nelerdir? İstekli aile ve kollayıcı aile ortasında ayrım nedir? Ayrıntılar haberimizde…

KORUYUCU AİLE NEDİR?

Koruyucu aile; Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir müddet için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa yahut uzun müddetli olarak, fiyatlı yahut istekli statüde devlet kontrolünde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen Müsait aile ya da şahıslardır.

KORUYUCU AİLE KAİDELERİ NELERDİR?

Evli ya da bekar herkes aşağıdaki şartları sağladığı takdirde esirgeyici anne, baba ya da aile olabililer. Hami aile olabilme kuralları şunlardır:

Koruyucu aileliğe başvurabilmek için TC vatandaşı olmak, 25-65 ıslak aralığında olmak, Türkiye’de ikamet etmek, nizamlı gelir sahibi olmak, en az ilkokul mezunu olmak Temel kurallardır. Bekarlar ve biyolojik çocuk sahibi olan şahıslar de esirgeyici aile olabilir.

ADAYLADAN MÜRACAAT SIRASINDA İSTENİLECEK DOKÜMANLAR NELER?

  • Öğrenim durumunu gösterir evrakın onaylı örneği.
  • İş, gelir ve toplumsal Emniyet durumunu gösteren evrakın onaylı örneği.
  • Adli sicil belgesi
  • Koruyucu aile olacak şahıslar ve varsa Bir arada yaşadığı bireylerin fizikî mahzuru, ruhsal rahatsızlığı ve bulaşıcı hastalığının olmadığını gösteren sıhhat şurası raporu.

KORUYUCU AİLE KİMLER OLABİLİR?

Ülkemizde TC vatandaşı olup Daimi olarak Türkiye’de ikamet eden, 25-65 ıslak aralığında bulunan, en az ilkokul mezunu, nizamlı geliri bulunan, evli/bekâr yahut çocuklu/çocuksuz herkes (çocuğun biyolojik anne-babası ya da vasisi dışındaki kişiler) esirgeyici aile olabilmektedir.

KORUYUCU AİLE KAÇ YIL ÇOCUKLARA BAKAR?

Eşleştirmede kollayıcı aileye öncelik verilir. Zira kollayıcı aile, uygar kanun yeterince 1 Yıl bakım müddetini gerçekleştirmiş demektir. Öbür bir durum ise, esirgeyici ailede yaşayan çocukla biyolojik ailenin uzun mühlet irtibatta bulunmamış olması gerekir.

GÖNÜLLÜ AİLE VE GÖZETİCİ AİLE ORTASINDAKİ ayrım NEDİR?

Bakım kuruluşlarında muhafaza ve bakım altında bulunan çocuklarımızla, istekli aile olarak; kendi ilgi, Yetenek ve eğitimleriniz doğrultusunda katkı vermek maksadıyla, Faaliyet ve çalışmalar yapabilirsiniz. Ayrıyeten isteğiniz doğrultusunda ve Müsait görülmesi halinde çocuklarımızı resmi tatil ve Özel günlerde yatılı olarak meskeninizde Konuk edebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir