Korona bitmeden yeni kabus! İngiltere’nin başı yıllar sonra hortlayan ölümcül kızıl hastalığıyla büyük belada

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 15, 2022 Yorum Yok

İngiltere’de 19. yüzyılda görülen ve çocuk vefatlarına yol açan bir hastalık tekrar hortladı. Uzmanlar, Özellikle 10 ıslak altı çocuklarda görülen, lakin yetişkinlerde de görülebilen kızıl hastalığının olağandışı seviyede arttığını açıkladı.

BULANTI VE KUSMA ÜZERE SEMPTOMLAR GÖRÜLÜYOR

Bakteriyel bir enfeksiyon hastalığı olan kızıl, Özellikle lisan, yüz, koltuk altları ve kasık bölgesindeki Kırmızı lekelerle kendini belirli ediyor. Ateş, halsizlik, boğazda ağrı, karın ağrısı, bulantı ve kusma ve boyun tutulması üzere semptomların görüldüğü hastalık, vaktinde tedavi edilmezse yüksek riskli sonuçlara, hatta vefata ve Öbür hastalıklara Sebep olabiliyor.

VAKA SAYISI OLAĞANIN ÜZERİNDE

İngiltere Ulusal sıhhat Kurumu (NHS), halka kızıl hastalığına dikkat etme daveti yaptı. Bilhassa çocuklu aileleri uyaran uzmanlar, Olay sayısının olağanın Fazla üzerinde seyrettiğine dikkat çekti.

KORONAVİRÜS İLE KARIŞTIRILABİLİR

Vaka sayısının süratle yükselmesinde, muhtemelen Covid kurallarının kaldırılmasının da tesirli olduğu belirtildi. Uzmanlar ayrıyeten belirtilerin misal olması nedeniyle hastalığın Covid’le karıştırılabileceğini, Yeniden de derideki kızarıklıklarla hastalığın ayrım edilebileceğini bildirdi.

DİLDEKİ KIZARIKLIK EN AYIRT EDİCİ BELİRTİ

Hastalık genelde kısa müddette, yani bir iki günde belirti göstermeye başlıyor. Bilhassa lisandaki kızarıklık hastalığın en ayırt edici belirtisi olarak öne çıkıyor. Uzman tabip Chun Tang, “Bu hastalık İngiltere’de Az görülüyordu lakin nihayet yıllarda Fazla arttı. Hayli bulaşıcı bir hastalık” dedi.

“BELİRTİLERİN GÖRÜLDÜĞÜ ÇOCUKLAR KARANTİNAYA ALINMALI”

Sözcü gazetesinde yer Meydan habere nazaran kızıl hastalığının öksürme ve yakın temas, ortak Meydan kullanımı ve kıyafet yoluyla geçebildiğine dikkat çeken tabipler, belirtilerin görülmesi halinde çocukların okula gönderilmemesini ve karantinaya alınmasını tavsiye ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir