Kolombiya’nın saklı hazinesi: Providencia Adası

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 12, 2023 Yorum Yok

Kolombiya‘nın Kapalı hazinesi olarak bilinen Karayip Denizi’ndeki “Providencia Adası”, geçen Yıl Lota Kasırgası’nın yol açtığı doğal felaketin akabinde kademeli olarak olağana dönmeye başladı.

Ülke tarihinin en şiddetli kasırgalarından birine maruz kalan Ada, uzun çalışmalar ve inşa sürecinin akabinde yerli ve yabancılar için tekrar “cazibe merkezi” olmaya hazırlanıyor.

Ada, ahşaptan yapılmış rengarenk tatil konutları, havuzlu villaları, turkuaz renkli suları ve ak kumlarıyla öne çıkıyor.

Bir vakitler yalnızca yerlilerin yaşadığı Ada, 1631’de Evvel İngilizler tarafından kolonileştirilirken daha sonra İspanyolların hakimiyetine girerek toplumsal ve kültürel açıdan Önemli değişimlerden geçti.

17. yüzyılda Ada’ya gelen Avrupalılar ve Afrikalılar, Ada’yı melez bir topluma dönüştürmesinin yanı Dizi burada yaşayanların müzik, gastronomi ve Ömür biçimine da direkt tesir etti.

Providencia Adası’nın iktisadı yüklü olarak turizm ve ticari faaliyetlerden oluşurken Ada’yı her Yıl Ulusal ve memleketler arası binlerce turist ziyaret ediyor.

Yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığı Ada’da beşerler, turizmin dışında tarım eserlerinden Hindistan cevizi, şeker kamışı, mango, avokado, manyok ve balıkçılıkla hayatını idame ettiriyor.

Ülkenin Saklı hazinesi olarak bilinen Karayip Denizi’ndeki “Providencia Adası”, geçen Yıl Lota Kasırgası’nın yol açtığı doğal felaketin akabinde kademeli olarak olağana dönmeye başladı.

Ada’ya Kolombiya’dan kısa süren uçuşun akabinde rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Doğal hazinesi Mercan Resifi (Mercan Kayalıkları)

Providencia’nın en Kıymetli doğal hazinelerinden biri, Avustralya’daki “Great Barrier Reef” diye bilinen mercan resifinin akabinde 32 kilometre uzunluğuyla “dünyanın en Aka ikinci bariyer resifi” olmasıdır.

Bu resifin kıymeti; kaplumbağalar, köpekbalıkları, tropikal balıklar olmak üzere Çeşitli deniz cinslerine konut sahipliği yapmasından kaynaklanıyor.

Yerel Providencia topluluğu, kendilerine miras kalan bu doğal hazinenin korunması ve koruma edilmesi için sürdürülebilir çevresel siyasetler uyguluyor.

Ada’nın en ünlü yemeği Hindistan cevizi ve deniz mahsulünden yapılan Rondon, muz yapraklarında pişirilen tatlı ve kabarık ekmek formundaki “Pan de Coco” olarak bilniyor.

Ada’da her Yıl orada yaşayanlar tarafından anane ve göreneklerine mahsus şenlikler ve müzikli etkinlikler düzenleniyor.

“Burası dünyanın en hoş yerlerinden biridir”

AA muhabiri, Ada’nın nihayet durumunu ve kasırganın yol açtığı yıkımı dronla görüntüledi.

Ada’ya ait açıklamalarda bulunan Providencia Turizm Sekreteri Amparo Ponton, Lota Kasırgası’nın neden olduğu yıkımdan sonra halkın el birliğiyle Providencia’yı yine ayağa kaldırdığını söyledi.

Misafirlerini tekrardan Ada’da ağırlamak istediklerini vurgulayan Ponton, “Burası dünyanın en hoş yerlerinden biridir. Kasırga, Ada’nın yüzde 98’ine ziyan verdi, altyapı, konutlar ve yollar harap oldu. güç vakitlerden geçtik.” tabirini kullandı.

Ponton, devletin coğrafik zorluklar sebebiyle birinci başlarda Ada’ya yardım ulaştıramadığını belirtti.

Ada yaşayanlarının kendine has bir kültürü ve Ömür koşulları olduğunu vurgulayan Ponton, “İnsanlar tabiatla İç içe yaşıyor. Buradaki insanları dinlemeden, irtibat kurmadan onlara yararınız dokunmaz. Buradakilerin kendi eforu olmasaydı, toparlanmamız Muhtemel olamazdı.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Sinan Doğan – Aktüel

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir