‘Kelime-İ Tevhid’ Hat Sergisi’nin yeni durağı Trabzon oldu

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 18, 2023 Yorum Yok

Albayrak Kümesi’nin 9 yıldır düzenlediği ve klasik hale gelen Sınır Yapıtları Standı’nın bu yılki konusu ‘Kelime-i Tevhid’ oldu. kent Belde gezen stant Trabzon‘da sanatseverlerle buluştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Hoş Sanatlar Galerisi’nde açılışı gerçekleşen standa Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Albayrak Kümesi yöneticileri ve Albayrak Kümesi şirketlerinden Trabzon Limanı’nın yöneticileri katıldı. Stant 27 Mayıs’a kadar ziyaretçileri ağırlamaya devam edecek.  Albayrak Kümesi ile özdeşleşmiş olan ve 9 yıldır nizamlı olarak gerçekleştirilen Sınır Yapıtları Standı bu sene ‘Kelime-i Tevhid’ temasını işliyor. 13 ehil hattatın alışılmış sınır sanatının dışına çıkarak Çağdaş usulde hazırladıkları eserler Türkiye’nin farklı kentlerinde sanatseverlerle buluşuyor. Birinci açılışı Taksim AKM’de yapılan stant, Balıkesir ve Ankara’nın akabinde artık de Karadeniz’in incisi Trabzon’la buluştu. Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü Hoş Sanatlar Galerisi’nde açılışı gerçekleşen standa Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Albayrak Kümesi yöneticileri ve Albayrak Kümesi şirketlerinden Trabzon Limanı’nın yöneticileri katıldı.

Albayrak Kümesi’nin İslam çizgi sanatı geleneğini yaşatma, özgün yapıtlarla bu zincire yeni halkalar ekleme kanısıyla 9 yıldır devam ettirdiği ve her Yıl farklı temaların ehil hattatlar tarafından tablolara ince ince dokunduğu Çizgi Yapıtları Standı’na her Yıl olduğu üzere bu Yıl da ağır İlgi yaşanıyor. Serginin açılışında konuşan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Bugün burada inancımızın sembolü olan Kelime-i Tevhid’in sınır sanatıyla buluşmasını sergilemek bizler için başka bir mana Anlatım ediyor. İslamiyet’in bu nadide sanatının geçmişten geleceğe taşınmasına, jenerasyondan nesle aktarılmasına mesken sahipliği yapmak bizler için Fazla anlamlı” sözlerini kullandı.

Trabzon Limanı genel Müdürü Muzaffer Ermiş ise stant için, “Tarihi 5000 yılı geçmiş olan bir kültür kentinde bir Trabzonlu olarak, Albayrak Kümesi’nin da bir temsilcisi olarak bu türlü hoş sanat yapıtlarına konut sahipliği yapmaktan Dolayı memnuniyet duyuyorum” dedi.

‘SERGİMİZİ GÜZİDE TRABZON’LA BULUŞTURMANIN MEMNUNLUĞUNU YAŞIYORUZ’

Serginin açılışında konuşan bir diğer İsim ise, Albayrak Kümesi Kurumsal İrtibat Koordinatörü Esad Sivri oldu. Sivri konuşmasında çizgi sanatının kıymetinden bahsetti ve “Bu yılki Kelime-i Tevhid Çizgi Yapıtları Standımızın birinci açılışını Taksim AKM’de gerçekleştirdik ve İstanbul’da farklı noktalara standımızı taşıdık. İstanbul dışındaki birinci durağımız Balıkesir’di, akabinde Gençlik ve Spor Bakanımızın davetiyle Ankara’yı ziyaret ettik. Şimdiki durağımız ise tarihi ve kültürel kimliğiyle öne çıkan, Karadeniz’imizin güzide kenti Trabzon oldu. Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Hoş Sanatlar Galerisi’nde bu sergiyi sanatseverlerle buluşturmanın memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.

’13 HATTAT ORTASINDA TRABZONLU İKİ KARDEŞİN DE YAPITLARI BULUNUYOR’

Kelime-i Tevhid Çizgi Yapıtları Standı’nın Proje Koordinatörü İbrahim Şengül, 13 başka hattatın hazırladığı 13 eşsiz yapıttan oluşan standın içerisinde Trabzonlu iki kardeşin de yapıtlarının bulunduğunu söyledi. Şengül, “Mehmet Özçay ve Osman Özçay hocalarımızın yapıtları de stantta yer alıyor. Hocalarımız Çaykaralıdır. Ayrıyeten standımızda hoca ve çıraklarının yapıtları de yer aldığı için hoca-çırak bağlantısını ortaya koyuyor. Trabzon’daki bütün sanat muhibbanını bekliyoruz” diye konuştu.

SERGİ DİJİTAL ORTAMDA GEZİLEBİLİYOR

Sergiyi hazırlayan sanatkarlar ortasında Seyid Ahmet Depeler, Davut Bektaş, Cenk Çevik, Osman Özçay, Abdurrahman Depeler, Hakan Arslan, Mehmed Özçay, Sami Naddah, Şahryanşah Siracuddin, Casim Muhammed Mirac, Mustafa Parıldar, Muhammed Yaman ve Serkan Selalmaz yer alıyor. Albayrak Çizgi Yapıtları Standı’nın “Kelime-i Tevhid” bahisli 2023 yapıtları tıpkı vakitte geçmiş yıllardaki yapıtlarla Bir arada “ketebe.org” adresinden incelenebiliyor.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir