geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Kazakistan’da tarihi haritalar sergisi açıldı

Kazakistan’da tarihi haritalar sergisi açıldı

admin admin -
16 0

Kazakistan‘da açılan “Kazak Toprakları Dünya Haritalarında” bahisli stantta asırlık tarihi haritalar birinci Defa sergileniyor.

Astana’daki Kazakistan ulusal Müzesi’nde açılan stantta daha Evvel sergilenmemiş 26 tarihi harita yer alıyor.

16 ile 19 yüzyıllar ortasında Avrupalı ve Rus askeri topografları tarafından basılan bu haritalarda var Kazakistan’ın yanı Dizi bütün Orta Asya coğrafyasının idari hudutlarının nasıl oluştuğuna ait bilgi almak mümkün.

Kazakistan ulusal Müzesi ilim Uzmanı Yernur Rahimov, AA muhabirine, stantta Kazakların kurduğu birinci devlet Kazak Hanlığından itibaren Sovyetler Birliği’ne kadarki periyodu kapsayan haritaların yer aldığını söyledi.

Rahimov, Laf konusu haritaların birçoklarının batı kaynaklı olduğunu kaydederek “Haritalarda 16. yüzyıldan itibaren 19 yüzyıla kadar ülkemizin idari hudutlarının nasıl oluştuğunu, hangi isimlerle anıldığını hatta günlük Ömür şekline ait görsel bilgileri görebiliyoruz.” dedi.

Haritalarda Çeşitli devirlerde Kazakistan topraklarının farklı isimlerle anılmasına dikkati çeken Rahimov, “Haritalarda ülkemizin hudutlarını belirlemek için Skifiya (Sakalar devleti), Kassakiya (Kazak Hanlığı), Kazak Orda, Tartarya (Büyük toprak), Türkistan ve Turan üzere isimler kullanılmış.” tabirini kullandı.

Rahimov, haritaların Özgün ve daha Evvel hiç sergilenmediğini belirterek “Amacımız Kazak topraklarında devlet anlayışının daha da eskiye dayandığını ziyaretçilerimize anlatmak. Bu haritalar bize yalnızca tarihi ve bilimsel açıdan bilgi vermiyor tıpkı vakitte kültürel bir miras kıymetindedir.” diye konuştu.

Ziyaretçiler sergiyi 26 Nisan’a kadar gezebilecek.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir