Karınca yuvasını inceleyen uzmanlar, dünyada daha önce kimsenin görmediği detayı keşfetti

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 11, 2023 Yorum Yok

Rockfeller Üniversitesi’nden ilim insanları, karıncaların kolonideki öbür bireyleri besleyen süt gibisi bir sıvı salgıladığını gözlemledi. Nature isimli hakemli bilimsel mecmuada 30 Kasım’da yayımlanan bulgular, “sütün” pupa evresinde salgılandığı belirtildi. Biyolog Orli Snir ve grubu keşfi, toplumsal izolasyonun Ooceraea biroi tipi karıncaları nasıl etkilediğini araştırırken yaptı.

SIVININ İZİNİ SÜRDÜLER

Uzmanlar izole karınca pupalarını gözlemlerken, karın uçlarında sıvı damlacıkların belirdiğini ayrım etti. Bu sıvı biriktiğinde pupaların boğulduğu, çıkarıldığında hayatta kaldığı görüldü. Sıvının birikmesi ayrıyeten pupayı öldüren mantarların oluşmasına yol açtı. Araştırma takımı bunun akabinde pupalara mavi Besin boyası enjekte ederek sıvının izini sürdü.

ÖNEMLİ ROL OYNUYOR OLABİLİR

Yetişkin karıncaların salgılandıkça sıvıyı tükettiği ve larvalarını da pupalara taşıyarak “sütü” içmelerini sağladığı keşfedildi. Uzmanlar, larvaların hayatta kalmak ve gelişmek için bu sıvıya bağımlı olduğunu söyledi.

Araştırma sonucunda en Aka 5 karınca alt familyasına ilişkin çeşitlerde pupa “sütü” tespit edildi. Uzmanlar bu yüzden sıvının, karıncaların toplumsal yapısının evriminde rol oynayabileceğini düşünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir