Karaman’da lale bahçesi ziyaretçilere kapılarını açmaya hazırlanıyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Karaman‘ın Kazımkarabekir ilçesine bağlı Kızılkuyu köyünde bulunan lale bahçesi, 15 Nisan’dan sonra ziyaretçilerini ağırlayacak.

Hollanda’da uzun müddet lale soğanı üretiminde çalışan Latif Ateş, Türkiye’ye Kesin dönüş yaptıktan sonra 2015’te doğup büyüdüğü köyünde babadan kalan tarlalarında lale soğanı üretmeye karar verdi.

Lalelerin açmasıyla yeryüzünde bir gökkuşağını andıran 50 dekarlık bahçeyi, her Yıl binlerce şahıs ziyaret ediyor. Lale bahçesi bu Yıl da 15 Nisan’dan itibaren ziyaretçilere kapılarını açacak.

Bu Yıl lale soğanlarını çoğunlukla Yurt içinde, belediyelere verdiklerini Anlatım belirten Ateş, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıllarda Aka çapta lale soğanı üreten birkaç firma vardı. Bunlar üretimi durdurunca İç piyasada bir Aleni oluştu. Bu yüzden üretimimizin birçoklarını Yurt içinde erittik. Bunun yanında Rusya Ukrayna ortasındaki aksilikten sonra Rusya’dan lale soğanı ve kesme çiçeklerde bir talep patlaması oldu. Rusya’ya ihracatımız oldu. Lale soğanı yanında kesme çiçek taleplerini de karşılamak için çalışmalarımız, araştırmalarımız var. Üretimi planlı yapmak zorundayız. Zira üretilen soğanı birebir dönemde bitirmek zorundayız. Bir sene sonrasına kalma talihi yok.”

Köylerindeki çalışmalarının bölge iktisadına katkı sağladığını vurgulayan Ateş, üretim yaparken ekim, çapa, sulama, taç yaprakların kırılması ve soğanların sökülüp paketleme süreçlerinin Civar köylerdeki insanlardan karşılandığını söyledi.

Lale soğanı üretiminin bölgeye ekonomik katkısı yanında Karaman’ın turizmine de katkı sağladığını lisana getiren Ateş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Köyümüz ve ilçemiz lale üretiminden sonra epey tanınmaya başladı. Lale soğanları açtığında bahçemize beşerler ferdi olarak, tipler aracılığıyla gelip gidiyorlar. Bunun yanında fotoğraf sanatkarları Fazla Çok İlgi gösteriyor. Geçen Yıl ülkemizde bu kadar Aka lale bahçesi bizim bahçemizdi. Yaptığımız araştırmalarda bu Yıl da görsel hoşluk sunan en Aka bahçe bizim. Çeşitler arayıp bilgi alıyorlar. Bu Yıl 15 Nisan’dan sonra lale bahçemiz ziyaretçilerine kapılarını açacak. Tahminen 10 gün bahçemiz ziyaret Aleni olacak. Sonrasında lalelerin taç yaprakları kırılacak. Herkesi bu hoşluğu görmeye Davet ediyoruz. Beşerler geldikçe bizlerde Mesut oluyoruz.”

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir