Kapadokya’da Çinli turist hareketliliği yeniden başladı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 20, 2023 Yorum Yok

Kapadokya‘da Çinli turist hareketliliği yine başladı

NEVŞEHİR UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan, Dünyanın ve Türkiye’nin Kıymetli Kültür-Turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesi yaklaşık 4 Yıl ortadan sonra Çinli turistleri ağırlamaya başladı.

2019 yılında Çin’in Wuhan kendinde başlayan ve bütün dünyayı tesiri altına Covid 19 salgını sonrasında sıkı karantina önlemleri uygulayan Çin, karantina önlemleri sonrasında kapılarını bütün dünyaya açtı. Yaklaşık 3 yıldır Çinli turistler başta olmak üzere Irak doğulu turistlere hasret kalan Kapadokya özlediği günlere kavuşuyor. Çin hükümetinin uyguladığı karantinayı kaldırmasının akabinde birinci turist kafilesi Kapadokya’ya geldi. özel bir seyahat acentesinin düzenlediği cinse katılan 180 turist, Evvel İstanbul’da, daha sonra da Kapadokya bölgesine geldi. Pandemi nedeni ile yaklaşık üç yıldır tatil planlarını ertelediklerini söyleyen Çinli turist Wenmeizhou Mio, “Üç yıldır pandemi nedeniyle Türkiye’ye gelemedik. Bu gün arkadaşlarım ile Birlikte Kapadokya’dayız. Arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum. Onlarda burayı kesinlikle görmeliler” biçiminde konuştu. Karantina önlemleri kalkar kalmaz birinci olarak Türkiye’ye geldiğini söyleyen Xiaohong Zang’da açıklamasında; “Türkiye Fazla hoş bir ülke. Üç yıldır bu günü bekliyorduk. Pandeminin sona ermesinden sonra birinci fırsatta Türkiye’yi ve Kapadokya’yı gezmeye geldik” tabirlerini kullandı.

2019 yılında ülkemizde ve Kapadokya bölgesinde rekor sayıda Çinli turist ağırladıklarını söyleyen Turizmci Mehmet Dinler de yaptığı açıklamada; “2020 yılında yeni bir rekor beklerken, bütün dünyayı tesiri altına Meydan pandemi nedeni ile 2023 yılına kadar Çin pazarına Ara vermek zorunda kaldık. Şu Lahza itibariyle Ülkemizde ve bölgemizde Çinli turist artışını rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Haziran ayı itibariyle Türk Hava Yolları ve Çin merkezli diğer hava yollarının sefer frekanslarını artırmasıyla bir arada, yılın ikinci devri için daha da umutluyuz. Bu artışı yalnızca Çin’de değil, öteki Irak şark ülkeleri olan Kore, Japonya, Singapur, Malezya ve Endonezya’dan da artış beklemekteyiz. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; Kapadokya turizmcisi yılın ikinci yarısında Irak şark pazarından Fazla umutlu” biçiminde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir