geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. İzmir’deki “haşema” davasında sanıklara 10’ar ay hapis cezası

İzmir’deki “haşema” davasında sanıklara 10’ar ay hapis cezası

admin admin -
37 0

İzmir‘in Dikili ilçesinde bir sitede havuza haşemayla girmek isteyen bayanı engelledikleri teziyle yargılanan 3 sanık, 10’ar ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Dikili 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanıkların avukatı katıldı. Sanıklar ve müşteki duruşmada yer almadı.

Cumhuriyet savcısı, bir evvelki celsede açıkladığı temel hakkındaki mütalaasını tekrar ederek, sanıkların Türk Ceza Kanunu’nun “İnanç, fikir ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” hatasını düzenleyen 115/1 hususu mucibince başka ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar mahpusla cezalandırılmalarını istedi.

Hakim, sanıklar H.G, İ.Y. ve M.D’nin üzerlerine atılı “İnanç, fikir ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” cürmünü işledikleri gerekçesiyle 1’er Yıl mahpus ile cezalandırılmasına, cezanın indirim yapılarak 10’ar aya düşürülmesine karar verdi.

Hakim, cezaların ertelenmesini kararlaştırdı.

Olay

Dikili’de ailesiyle tatil yapan Tuğçe Çetin, geçen Yıl 10 Ağustos’ta haşema giydiği için yazlık sitenin havuzunu kullanmasının engellendiğini tez ederek hata duyurusunda bulunmuş, site yöneticisi, yardımcısı ve bir site sakini hakkında dava açılmıştı.

Türkiye İnsan Hakları ve Adalet Kurumu (TİHEK) da Çetin’in “din ve inanç temelinde ayrımcılığa uğradığına” karar vermiş, ilgili site idaresine 5 bin lira idari Nakit cezası uygulanmıştı.

Kaynak: AA / Yeni

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir