İzmir'de Gezilecek 9 Yer

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

Genel Eyl 17, 2023 Yorum Yok

İzmir’de Gezilecek 9 Yer

İzmir, tarihi ve kültürel çeşitliliği ile öne çıkıyor. Bir medeniyet şehri olan İzmir’e “Ege’nin İncisi” denir. Coğrafi konumu nedeniyle önemli limanlara sahip olan bu şehir, modern kültürünün temelini oluşturmuştur. Verimli bir toprak yapısına sahiptir. Bu yapının oluşumunda; tektonik hareketler ön plana çıkmaktadır. Zengin bir toprak yapısına sahip olan Ege’nin İncisi ilk yerleşim yerleri arasındadır.

İzmir canlı bir atmosfere sahiptir. Bu canlı atmosfer sanatçıların eserlerine de konu olmuştur. Şehirde dünyaca ünlü tarihi müzeler bulunmaktadır. Antik kent yapısına sahip olan İzmir, 8500 yıllık bir tarihe sahiptir. Bu tarihi geçmiş, şehrin doğal yapısına uyum katmaktadır. Foça, Çeşme, Seferihisar ve Karaburun plajları şehrin doğal yapısına katılmıştır.

Bu güzel şehirde gezilecek 9 yeri sizler için derledik. Gelin o yerleri birlikte inceleyelim;

1-İzmir Saat Kulesi

Sembolik bir dokuya sahip olan İzmir Saat Kulesi, Konak Meydanı’nda yer almaktadır. Özel bir mimariye sahiptir. Beyaz mermer ve kesme taş işlemeler yapıda öne çıkan detaylardır. Meşrutiyet Sultanı II. Abdülhamit’in 33 yıllık saltanatının 25. yıldaki başarısı şerefine İzmir Valisi Kıbrıs Kamil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Binanın saati Alman İmparatoru II tarafından yaptırılmıştır. Wilhem tarafından hediye edilmiştir. Saat Kulesi, Cumhuriyet döneminde Osmanlı tuğrasını kaldırarak farklı bir yapıya kavuşmuştur.

2-Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Konak Meydanı’nda bulunan tarihi bir alışveriş merkezidir. Deniz ticaretinden elde edilen ürünler İzmir limanlarından dağıtıldı. Bu durum Kemeraltı bölgesini bir ticaret merkezi haline getirmiştir. Melevi caddesi olarak adlandırılan bu bölüm, 17. yüzyılın sonlarına doğru geniş bir pazar alanı olarak tasarlanmıştır. Çarşı bölgesine yakın bir han yapılarak ticaretin canlandırılması hedeflenmiştir. Konak Meydanı’nı ön plana çıkaran Tarihi Kemeraltı Çarşısı, modern görünümünü 19. yüzyılda kazanmıştır. Çeşitli ürünlerin bulunduğu çarşıda giysi, takı, ayakkabı, geleneksel el sanatları ve hediyelik eşyalar bulunuyor.

3-İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, Kültürpark’ta yer almaktadır. İzmir Arkeoloji Müzesi’ne ek olarak oluşturulmuştur. Üç ana bölümü vardır. Bu bölümler şunlardır: Taş Eserler, Seramik Eserler ve Kıymetli Eserler.

Seramik Eserler bölümünün iki ana yapısı vardır: Bizans dönemi seramik eserleri ve tarih öncesi seramik eserleri. Bizans dönemine ait seramik eserler ön plana çıkmaktadır. Smyrna Topraklı Höyüğü, Kocabaştepe, Kyma, Limantepe, Baklatepe Erythrai, Phokaia, Pitane ve Klazomani bölgelerinden seramik ve toprak eserler bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğuna ait eserler Kıymetli Eserler bölümündedir. Kıymetli Eserler bölümünde öne çıkan eserler arasında; cam, kandiller, bronz eserler ve madeni paralar. . Kronolojik sıraya göre düzenlenmiş madeni paralar, M.Ö. 6. yüzyıldan itibaren başlar.

Müzenin Taş Eserler bölümünde Bizans, Roma, Klasik, Helenistik ve Arkaik dönemlere ait muhteşem heykel ve kabartmalar yer almaktadır. Müzede görülmesi gereken eserler arasında; Kaistros heykeli ve Artemis – Poseidon – Demether kabartması ön plana çıkmaktadır.

4-Kızlarağası Hanı

Osmanlı döneminden beri tüccarlar tarafından kullanılan İzmir’in en büyük hanlarından biridir. Ticaret hacmini artıran bir yapıdır. Bu bina tüccar ve hizmetlilerin malları için depo olarak kullanılmıştır. Kültürel işlevi olan Kızlarağası Hanı, Kızlarağası Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır. Tarihi bir eser olan han, Kemeraltı Çarşısı’nın üst katında yer almaktadır.

Diğer han mimarilerinden farklı bir yapıya sahiptir. Kızlarağası Han’ın ortasında bir çay bahçesi var. İçinde çeşme bulunan tarihi doku, zamanın yıpratıcı etkisine dayanamadı.

İzmir'de Gezilecek 9 Yer

5-İzmir Doğal Yaşam Parkı

Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, 18 dönümlük bir alan üzerine kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla kurulan doğal yaşam alanı projesi 2016 yılında başladı. 425 dönümlük bir alanı kapsayan proje 2 yıllık bir emeğin ürünü. Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçesi olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) üyesidir.

Canlı çeşitliliğine sahip doğal yaşam alanı 125’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapmakta olup, yaklaşık 1500 hayvan bulunmaktadır. Doğal bitki örtüsüne sahiptir. Nesli tükenmekte olan Asya Filleri için doğal bir yaşam alanıdır. Kedigiller familyasında puma, kaplan ve aslan türleri bulunur. Maymunlar için parkın özel bir bölümü olan Maymun Adası oluşturuldu.

Parkın açılış ve kapanış saatleri gün ışığının açısına göre şekilleniyor. Her gün açık olan İzmir Doğal Yaşam Parkı’na giriş biletleri oldukça uygundur. Yetişkin girişi 5 TL, öğrenci girişi 2 TL’dir. 0-6 yaş arası çocuklar için giriş ücretsizdir.

6-Tarihi Asansör

İzmir için önemli bir turistik yapı olan Tarihi Asansör, 1907 yılında tamamlanmıştır. Halka kolaylık sağlamak amacıyla inşa edilen tarihi yapı, iki cadde arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. İki sokak arasında Karataş Merdivenleri adı verilen 155 basamaklı bir yapı var. Karataş, merdivenlerin başında oturan ailenin adıdır. İzmir Tarihi Asansör, Mithat Paşa Caddesi ile Şehit Nithatbey Caddesi arasındaki 58 metrelik yükseklik farkını kapattı. Yaşlıların ve nefes darlığı çekenlerin ulaşımını kolaylaştırdı.

7-Agora Harabeleri (Smyrna Antik Kenti Agora)

Agora kelimesinin anlamı çarşıdır. Antik bir dokuya sahip olan İzmir sınırları içerisinde çok sayıda agora bulunmaktadır. Bu doku, kenti sosyal, kültürel, politik ve entelektüel açıdan öne çıkaran bir detaydır. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın yakınında bulunan Agora Harabeleri, İyonya’nın kültürel ve entelektüel tartışmalarının yaşandığı bir yerdir. Tarihi dokusunu kaybetmeyen yapı, İzmir’in en büyük agora alanıdır.

Bir açık hava müzesi olan Agora Harabeleri, felsefi tartışmaların doğduğu yerdir. Roma dönemine kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahiptir.

8-Konak İskelesi

1890 yılında Konak Meydanı manzarasına karşı inşa edilmiştir. Ünlü Fransız mimar Gustave Eiffel tarafından gümrük binası olarak tasarlanmıştır. Taş dokusunun hakim olduğu yapı, ihracat için ana çıkış noktası oldu. Restorasyon çalışmaları ile modern bir mimariye sahip olan yapı, 1960’lı yılların sonlarına doğru balık lokantası olmuştur. Konak Meydanı’na doğal bir değer katan tarihi Konak İskelesi, son görünümüne 2003-2004 yılları arasında kavuştu.

9-İzmir Arkeoloji Müzesi

3 yıllık bir çalışmanın ürünü olan İzmir Arkeoloji Müzesi, 1927 yılında açılmıştır. Ayavukla Kilisesi içindeki müze; Smyrna, Bergama, Efes, Milet, Teos, Klazomenai ve Iasos antik kentlerinde bulunan eserleri içermektedir. Müzenin içeriği, çevresinde yapılan arkeolojik çalışmalarla genişlemiştir. Zenginlik sonucunda müzede keşfedilen alanlar müzeye dönüştürülmüştür. Son olarak, Bahribaba Parkı 1984 yılında müze alanına dönüştürülmüştür.

Müze çok katlı bir yapıya sahip. Arkeolojik eserler kronolojik bir sırayla sergilenmektedir. Müzenin en değerli parçaları arasında; Roma ve Bizans dönemlerine ait altın sikkeler bulunmaktadır. En çarpıcı çalışma ise; Halikarnas bölgesinin Demether Heykeli’dir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir