İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un mikrofonu açık unuttu: Bunları açıklanmaması şartıyla söylüyorum

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 10, 2022 Yorum Yok

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, yeni kurulacak hükümetle ilgili parti yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdi. Mikrofonun Aleni olduğunu ayrım etmeyen Herzog, yeni hükümete bakan olmaya hazırlanan Ben-Gvir’in çok sağcı tavırları için, Tüm dünyanın kaygılı olduğunu söyledi.

“AÇIKLANMAMASI KAYDIYLA SÖYLÜYORUM”

Herzog, “Tüm dünyanın korku duyduğu bir ortağınız var. Bunları açıklanmaması kaydıyla söylüyorum. Sorun çıkarmak istemiyorum” sözlerini kullandı. Mescid-i Aksa konusunda Problem yaşayacaklarını vurgulayan Herzog, “Bu kritik bir konu” diye konuştu. “Yahudi Gücü” Partisi Başkanı Ben-Gvir, gelmiş geçmiş en çok sağcı siyasetçisi olarak tanımlanıyor. Ben-Gvir, Araplara karşı ırkçı hareketleriyle tanınan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin terör izleme listesinde yer Meydan “Kach” isimli kümenin eski bir üyesi.

NETANYAHU’NUN PARTİSİ 32 MİLLETVEKİLİ ÇIKARMIŞTI

Eski Başbakan Benjamin Netanyahu’nun başkanı olduğu Likud Partisi geçen hafta yapılan seçimlerde 32 Milletvekili çıkarmıştı. Netanyahu liderliğindeki blok, 64 koltukla 120 sandalyeli Meclis’te çoğunluğu kazanmıştı.

AŞIRI SAĞ YÜKSELİŞTE

Filistinlilere karşı ırkçı ve ayrımcı telaffuzlarıyla reaksiyon çeken, Netanyahu blokundaki çok sağcı Dini Siyonizm Partisi ise Milletvekili sayısını 2 katına çıkararak, Mecliste 14 koltuk elde etmişti. Çok sağın yükselişi İsrail basınında tenkitlerin odağı haline gelmişti. Haaretz gazetesi, Dini Siyonizm Partisi’nin liderlik koltuğunda oturan Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir’in seçimin asıl kazananı olduğunu Anlatım etti. Bu nedenle asıl kaybedenin İsrail Devleti olduğu belirtildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir