geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. İspanya’daki geleneksel Las Luminarias festivalinde atlar ateş üzerinden atlatıldı

İspanya’daki geleneksel Las Luminarias festivalinde atlar ateş üzerinden atlatıldı

admin admin -
49 0

SAN BARTOLOME DE İspanya’nın Castilla y Leon bölgesindeki San Bartolome de Pinares köyünde 400 yıllık geçmişi olan Las Luminarias şenliği kapsamında atlar, yakılan Aka ateşlerin üzerinden atlatıldı.

Yaklaşık 500 Benlik nüfusu olan San Bartolome de Pinares köyünde soğuk havaya Karşın şenliğe iştirakin yüksek olduğu, basının da Aka İlgi gösterdiği gözlendi.

18. yüzyıldan kalma gelenekle Hristiyan inanışına nazaran hayvanların koruyucusu kabul edilen Aziz Anton, her Yıl 17 Ocak’ta anılıyor. Ağır ateş ve dumanın içinden geçirilen atların köy halkını kötülüklerden arındırdığına ve hayvanları koruduğuna inanılıyor.

Atlar ateş üzerinden atlatıldı

Kilisedeki ayinin akabinde rahip tarafından kutsanan atlar daha sonra kortej halinde, köyün farklı noktalarında yakılan ateşlerin üzerinden geçirildi.

Dumanın atları Kötü ruhlardan arındırdığına ve sağlıklı bir Yıl geçirmelerini sağladığına inanan köylüler, daha Çok duman olması maksadıyla ateşi yakarken ağaçların ince, yeşil kısımlarını yaktı.

İspanya’daki hayvan hakları dernekleri her Yıl olduğu üzere bu Yıl da atların Tasa çektiği gerekçesiyle ateş yerine yalnızca dumanın kullanılması talebini yineledi.

Atların en âlâ formda korunduğunu ve hiçbir ziyan verilmediğini savunan köy halkı ise Ehemmiyet verdikleri bu geleneğin sürdürülmesi konusunda kararlı görünüyor.

Kaynak: AA / Şenhan Bolelli – Kültür Sanat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir