geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. İran’daki idam İngiltere’yi ayağa kaldırdı! İngiliz başbakan “Barbarlık” olarak yorumladı

İran’daki idam İngiltere’yi ayağa kaldırdı! İngiliz başbakan “Barbarlık” olarak yorumladı

admin admin -
37 0

İran‘da Mahsa Amini isimli genç kızın gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi sonrasında başlayan olaylar, aylardır sürüyor. Bu süreçte Fazla sayıda insan gözaltına alınırken, kimi isimler ise idam edildi.

CASUSLUK SUÇLAMASIYLA İDAM EDİLDİ

Ülkedeki gelişmeler dikkatle takip edilirken İran, İngiliz ve İran vatandaşı olan Alireza Akbari isimli kişiyi Birleşik Krallık ismine ajanlık yaptığı münasebeti ile idam etti. İran devlet medyasının Akbari’nin ajanlık suçlamasından Dolayı idam edildiğini açıklamasının Çabucak akabinde İngiltere’den jet reaksiyon geldi.

“DEHŞETE DÜŞTÜM”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Twitter hesabından “İran, Britanya için ajanlık yaptığı münasebeti ile Akbari’yi idam etti. İran’ın İngiliz-İran vatandaşı olan Akbari’yi idam etmesinden Dolayı dehşete düştüm. Bu barbar ve kendi halkının insan haklarına hürmeti olmayan rejimin korkakça hareketiydi. Akbari’nin ailesine ve arkadaşlarına taziyelerimi iletiyorum” paylaşımını yaptı.

DIŞİŞLERİ’NİN DAVETİNDEN Çabucak SONRA İDAM ETMİŞLER

Öte yandan İran’ın, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly’nin “Akbari’yi idam etmeyin” davetinden birkaç saat sonra idam ettiği öğrenildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir