geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. İran’da Türkiye’deki genel seçimler için oy verme işlemi başladı

İran’da Türkiye’deki genel seçimler için oy verme işlemi başladı

admin admin -
12 0

İran‘da yaşayan Türk vatandaşları, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Devre Milletvekili genel Seçimleri için oy vermeye başladı.

İran’da yaşayan Türk vatandaşları, Cumhurbaşkanı ve 28. Devre Milletvekili genel Seçimleri için sandık başına gidiyor. Tahran Büyükelçiliği ile Meşhed ve Tebriz kentlerindeki başkonsolosluklarda oy Eda süreci bugün Lokal saatle 09.00’da başladı. Seçmenler, merkezlerde 5-6-7 Mayıs tarihlerinde Mahallî saatle 21.00’a kadar oy kullanabilecek.

Türkiye‘nin Tahran Büyükelçisi Hicabi Kırlangıç, oyunu kullanmasının akabinde yaptığı açıklamada, “İran’da Meşhed Başkonsolosluğumuz, Tebriz Başkonsolosluğumuz ve Tahran Büyükelçiliğimiz olmak üzere üç merkezde sandıklar kuruldu ve vatandaşlarımız bugünden itibaren oylarını kullanıyorlar. Bildiğiniz üzere Yüksek Seçim Heyeti tarafından belirlenen kurallara nazaran Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan ve makamlarca verilmiş olan kimlik kartlarıyla oy kullanabiliyoruz. T.C. kimlik numaraları bulunmuyorsa kısa müddette temsilciliklerimize, misyon şeflerimize, konsolosluklarımıza başvurularak tatil günleri de iç olmak üzere bir doküman alabiliyorlar. Her türlü kolaylık sağlanmış durumda. Umuyorum bu süreç Fazla hoş bir biçimde neticelenir ve halkımız yurtdışında oylarını rahatlıkla kullanırlar. Ben Tahran’da yaşayan vatandaşlarımızı oylarını kullanmaya Davet ediyorum. Bu demokrasi şölenimize katılmaya hepinizi Davet ediyorum” tabirlerini kullandı.

Büyükelçilikteki Tahran Türk Okulu’nda oyunu kullanmak için sandık başına gelen Ali Ezen, “14 Mayıs seçimleri için oyumuzu kullandık. Tahran’da her şey yolunda. Seçimlerin ülkemize yararlı ve güzel olmasını diliyorum. İnşallah süreç rastgele bir kesintiye uğramadan atlatılır ve 14 Mayıs akşamı ülkemiz için güzel sonuçlara varır. Teşekkür ediyorum, Fazla sağ olun” halinde konuştu. – TAHRAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir