İran’da katliam hazırlığı! 15 bine yakın protestocuya ölüm cezası verilmesi onaylandı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 09, 2022 Yorum Yok

İran‘da 13 Eylül günü başörtüsünü kurallara Müsait takmadığı gerekçesiyle gözaltına alınmasının akabinde komalık bir halde kaldırıldığı hastanede 16 Eylül günü hayatını kaybeden Mahsa Amini protestoları sürüyor. Ülkede şimdiye kadar eşi gibisi görülmemiş seviyede protestolar ve Kamu ayaklanmaları yaşanırken İran polisi, Misli müdahalelerde bulundu. Yüzlerce şahıs polisin darbeleriyle ya da mermileriyle hayatını kaybederken binlerce şahıs de gözaltına alındı.

“MÜMKÜN OLAN EN KISA MÜDDETTE YETERLİ BİR DERS OLACAK”

İranlı milletvekilleri, nihayet günlerde tutuklanan protestoculara sert cezalar verilmesi davetinde bulundu. CNN, İran Parlamento’sunun 227 üyesi tarafından imzalanan bir mektubun protestoculara “mümkün olan en kısa müddette uygun bir ders olacak”şekilde Misli bir ceza verilmesini istediğini bildirdi.

“HALK YETKİLİLERDEN PROTESTOCULARLA CAYDIRICI BİR FORMDA İLGİLENMELERİNİ TALEP EDİYOR”

İran hükümet sözcüsü Mesud Setayeshi, “Artık Kamu yetkililerden, rahatsızlığa neden olan protestocularla sağlam, caydırıcı ve yasal bir halde ilgilenmelerini talep ediyor” dedi. Newsweek’in haberine nazaran İran Parlamentosu tam da bunu yaptı ve “önemli bir ders” olarak gözaltındaki bütün protestoculara mevt cezası verilmesini oyladı. 290 Yekün üyeden 227’si ceza lehine oy kullandı.

İNFAZLARIN NE Vakit GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ ŞİMDİ MUHAKKAK DEĞİL

Öte yandan infazların ne Vakit gerçekleştirileceği şimdi belirli değil. CNN, geçen Perşembe günün nihayet protestolarla kontaklı olarak yaklaşık 14 bin kişinin tutuklandığını bildirdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir