İran ve Suudi Arabistan her alanda işbirliğini genişletme konusunda anlaştı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 06, 2023 Yorum Yok

İran ve Suudi Arabistan, büyükelçiliklerin tekrar açılması, iki ülke ortasındaki uçuşların tekrar başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaştı.

İran devlet televizyonunun haberine nazaran, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Çin’in başşehri Pekin’de bir ortaya geldi.

Tahran- Riyad ortasında 7 Yıl ortadan sonra dışişleri bakanları seviyesindeki birinci resmi görüşme sonrasında yayımlanan ortak bildiride iki ülkenin işbirliğini her alanda genişletme konusunda anlaştığı belirtildi.

İki ülke tarafından imzalanan ortak bildiride, mart ayında Çin’in arabuluculuğunda varılan mutabakatta öngörülen iki aylık mühlet içinde (mayıs ayına kadar) Tahran ve Riyad’daki büyükelçilikler ile Meşhed ve Cidde’deki konsoloslukların tekrar açılması için Gerekli hazırlıkların yapılması konusunda mutabakata varıldı.

Bildiride, iki ülkenin vatandaşlarına karşılıklı vize kolaylığı sağlamanın yanı Dizi resmi ve Özel bölüm heyetlerinin uçuşlarına ve ikili ziyaretlerine tekrar başlama konusunda mutabık kaldığı aktarıldı.

İran ve Suudi Arabistan‘ın, sahip oldukları doğal kaynaklara ve ekonomik kapasitelere işaret edilen bildiride, iki ülkenin karşılıklı işbirliğinin genişletilmesinin önündeki bütün manileri ortadan kaldırmaya Amade oldukları vurgulandı.

İki ülke ayrıyeten, bölgenin Emniyet ve istikrarını sağlayabilecek, bölge halkları ve ülkelerinin çıkarlarını gerçekleştirebilecek her alanda işbirliğini artırma konusunda anlaştı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer Meydan haberde de Bin Ferhan ve Abdullahiyan’ın iki ülke ve halklarının itimat ve refahını sağlayacak bütün imkanları ele aldığı belirtildi.

İki bakanın, Suudi Arabistan ile İran ortasındaki bağlantılarda yeni ufuklar için işbirliği ve istişare maksatlı ikili görüşmeleri ağırlaştırmaya istekli olduklarını lisana getirdiği aktarıldı.

Kaynak: AA / Yeni

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir