geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. İMECE, Yunanistan’da bir numaralı gündem! Uydunun kamera özelliklerini öve öve bitiremediler

İMECE, Yunanistan’da bir numaralı gündem! Uydunun kamera özelliklerini öve öve bitiremediler

admin admin -
16 0

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Uzay tarafından tasarlanıp, geliştirilen Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE’nin uzaya fırlatılması daha Evvel 3 Kez hava muhalefeti nedeniyle ertelendi.

ERDOĞAN: ÜLKEMİZE STRATEJİK KABİLİYET KAZANDIRACAK

Uzayda 5 Yıl müddet vazife yapması planlanan İMECE, 4’üncü denemede ABD’de bulunan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden yörüngesine fırlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İMECE’nin uzaya fırlatılma merasimine görüntü bildiri gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemize stratejik kabiliyet kazandıracak” dedi.

YUNANİSTAN’DA BİR NUMARALI GÜNDEM

İlk sinyali alınan İMECE Yunanistan’da gündem oldu. Pek Fazla Yunan gazete sayfasını Türkiye’nin yerli uydusuna ayırdı. Flash.gr “Türkiye birinci casus uydusunu fırlattı” başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Haberde İMECE’nin uçuş bilgisayarından, haberleşme ve optik sistemine kadar bütün kilit sistemlerinin Türkiye’de tasarlandığı bilgisine yer verildi.

“BİR BİRİNCİSİ BAŞARDILAR”

“Türkiye birinci yüksek çözünürlüklü uydusunu fırlattı” diyen Kathimerini, İMECE’nin savunma emelleri ile de kullanılabileceğinin altını çizdi. Birebir haberde uydu ile Türkiye’nin birinci sefer, bir metreden Ufak objeleri bile detaylı tahlil edebilen kameralı bir uyduyu yörüngeye yerleştirdiği belirtildi.

“DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN İMGELER ALACAK”

iEidsesis “Türkiye Birinci rasat Uydusunu Uzaya Fırlattı” başlıklı haberinde “Uydu, beş yıllık vazifesi boyunca dünyanın dört bir yanından imajlar alacak” tabirine yer verdi.

“CASUS UYDU” BENZETMESİ YAPILDI

Newsbomb İMECE’yi “Türk üretimi yüksek çözünürlüklü rasat uydusu” olarak tanımladı. “Casus uydu” benzetmesi yapılan haberde “Uydu gezegenin rastgele bir yerinden fotoğraf çekebilecek” denildi.

“SAVUNMA, AFET İDARESİ ALANLARINA HİZMET EDECEK”

‘Türk imali IMECE uydusu, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Üssü’nden fırlatıldı’ diyen Moneyreview.gr, uydunun savunma, afet idaresi, Etraf ve şehircilik ile tarım ve ormancılık alanlarına hizmet edeceği bilgisini okurları ile paylaştı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir