Hyundai IONIQ 6’ya Euro NCAP’ten tam not!

Genel, Gezilecek Yerler Oca 09, 2023 Yorum Yok

Hyundai‘nin yeni elektrikli modeli IONIQ 6, dünyaca Ünlü Müstakil araç kıymetlendirme kuruluşu Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen çarpışma testlerinde en yüksek puanı aldı.

Hyundai‘nin IONIQ serisindeki en yeni modeli olan IONIQ 6, en yüksek Emniyet standartlarını sunarak azamî beş yıldızlı EURO NCAP derecesini elde etti.

Oldukça şiddetli Euro NCAP Emniyet testinden geçen bütün araçlar, “Yetişkin Yolcu”, “Çocuk Yolcu”, “Hassas Yol Kullanıcısı” ve “Güvenlik Asistanı” olmak üzere dört farklı kategoride bedellendiriliyor. Beş yıldızlı Hyundai IONIQ 6, “Yetişkin Yolcu”, “Çocuk Yolcu” ve “Güvenlik Yardımı” kategorilerinde kusursuz bir performans sergiledi.

Gelişmiş şoför sistemleri, IONIQ 6 için yüksek seviyede Emniyet sağlıyor.

IONIQ 6, standart olarak yedi hava yastığının yanı Dizi yolda Emniyet ve rahatlık sağlayan gelişmiş Hyundai SmartSense “Sürücü Asistan Sistemleri” ile donatılıyor. Bu donanımlar ortasında en dikkat alımlı olan ise öndeki araçla belli bir arayı ve suratı müdafaaya Yardımcı olan ve hatta virajlarda bile aracı şeritte tutmaya Yardımcı olan “Otoyol Sürüş Asistanı 2-(HDA)”. Navigasyon tabanlı “Akıllı Sürüş Kontrolü-(NSCC)”, şoförün kullanım tarzını tarayarak öndeki araçla arayı müdafaasına ve şoför tarafından belirlenen süratte seyretmesine Yardımcı oluyor. Ayrıyeten, otonom sürüşü optimize ederek virajlarda daha inançlı bir sürüş için de İdeal suratı ayarlamaya Yardımcı oluyor.

Tüm bu dinamikler için navigasyon sisteminin yol bilgilerini kullanan sensörler, “Ön Çarpışma Tedbire Asistanı (FCA)”, sürüş sırasında bir İkaz vererek acil durum frenine Yardımcı oluyor.

IONIQ 6, Hyundai’nin Elektrikli Küresel Modüler Platformu (E-GMP) ile üretilecek. Euro NCAP’ten 5 yıldız Meydan model, hem gerilimsiz bir sürüş keyfi hem de performans sağlayan üstün bir Güç ünitesi (77.4 kWh) ile gelecek. Hyundai tarafından geliştirilen yeni jenerasyon pil teknolojisiyle Birlikte 100 kilometrede 13,9 kWh’lik bir tüketim elde edilirken, birebir vakitte satışa sunulacağı ülkelerde de en verimli bataryalı elektrikli modellerden (BEV) biri olacak.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir