Honda SENSING teknolojisi gelişmeye devam ediyor

Genel, Gezilecek Yerler Oca 11, 2023 Yorum Yok

Honda, ‘Herkes için Güvenlik’ yaklaşımı ile geliştirdiği yeni nesil Emniyet teknolojileri olan SENSING 360 ve SENSING Elite’i tanıttı.

Honda uzun yıllardır hem donanım hem de yazılım açısından Emniyet teknolojilerinin araştırma ve geliştirmesini sürdürerek kazaların olmadığı bir cemiyet için çalışmalarını sürdürüyor. Honda SENSING Emniyet ve sürüş dayanak sistemi, Honda’nın Japonya ve ABD’de satılan yeni araba modellerinin yüzde 99’unda ve dünya genelinde yüzde 86’sında kullanıma sunuluyor. Honda SENSING özelliğine sahip araçların sayısı 14 milyonu aşıyor.

Temel yaklaşımlarından biri olması sebebiyle Emniyet alanında çalışmalarına Ehemmiyet veren ve devam eden Honda, birinci olarak 2021 yılında Tertip 3 otomatik sürüş teknolojisine Müsait Trafik Sıkışıklığı Pilotu fonksiyonuna sahip Honda SENSING Elite’i pazara sundu. Honda SENSING Seçkine, yeni nesil teknolojiler üzerinden Honda’nın Özgün Yapay zeka teknolojileriyle elde edilen gelişmiş tanıma ve manaya fonksiyonları sunuyor. Honda SENSING Elite’in kullanıma sunulması ile elde edilen bilgilerden yararlanılarak Honda SENSING 360 Fazla taraflı Emniyet ve sürüş takviye sistemini geliştirildi. Honda SENSING 360, çarpışmaları önlemek için şoförde ve aracın etrafında meydana gelen Dizi dışı şartları tespit ederek şoförün yükünü azaltan yeni nesil teknolojiler kullanıyor.

Honda SENSING 360’ın yeni nesil teknolojileri

Yeni nesil teknolojilerle Birlikte var Honda SENSING 360’a, şoför ve aracın etrafında meydana gelen olağan dışı şartları algılama sonucunda çarpışma riskini azaltmak ve şoförün yükünü daha da hafifletmek için yeni fonksiyonlar eklenecek.

Bu kapsamda SENSING 360’a eklenecek yeni fonksiyonlar olan; elleri kullanmadan çalışan Gelişmiş Şeritte Sürüş ve elleri kullanmadan çalışan Gelişmiş Şerit Değiştirme ile şoförlerin daha konforlu ve inançlı bir sürüş tecrübesi yaşaması hedefleniyor. Bu fonksiyonlar sayesinde aracın yol hakimiyeti kolaylaşırken; takip aralığı için de ikazlar şoföre Yardımcı oluyor.

Ayrıca Honda SENSING 360’ın sistemin denetimi devretme (kontrolün şoföre Geri verilmesi) taleplerine Karşılık verilmediğinde, aracın ilgili şeritte yavaşlamasına ve durmasına Yardımcı olan Şoför Acil durum Dayanak Sistemi ve arttan yaklaşan aracı algılayarak yolcuların yaklaşan aracı ayrım etmesi için bildirimler ile yolcuyu bilgilendiren Araçtan İnme Uyarısı trafik güvenliği için Aka Ehemmiyet taşıyor. Honda SENSING 360 kapsamında önden çarpışmayı önlemek için şoförün durumunu ve risk faktörlerini tespit eden teknolojiyi de kullanıma sunmaya hazırlanan Honda; Şoför Dikkat Dağınıklığı Uyarısı ve Çarpışma Uyarısı, Şerit İçi Çarpışma Tedbire Yardım Teknolojisi ve Acil Direksiyon Yönlendirme Takviye Teknolojisi ile yaya, bisiklet yahut araçla çarpışma riskini azaltmak için Hız azaltma ve direksiyon yönlendirme dayanaklarını sağlıyor.

>

Honda SENSING Elite’in yeni jenerasyon teknolojileri

Yeni nesil teknolojilerle Birlikte Honda SENSING Seçkine, Honda’nın Yapay zeka teknolojileri tarafından elde edilen tanıma ve manaya teknolojileri ile otoyol dışı yollar da iç olmak üzere şoförün bütün yol şartlarında inançlı ve meselesiz bir seyahat yapmasına Yardımcı olmak gayesiyle geliştiriliyor. Mevzuyla ilgili bilgi birikiminin artması ile çalışmaları Hız kazanan Honda mühendislerinin geliştirdiği SENSING Seçkine teknolojisinin 2020’lerin ortalarından itibaren kullanıma sunulması hedefleniyor.

Honda SENSING Elite’in yeni nesil teknolojik fonksiyonları ortasında karmaşık bir trafik ortamının üstesinden gelebilen Otoyol Olmayan Yollarda Sürüş Dayanağı, bütün Otoyol Sürüş Durumları İçin Sürüş Yardımcısı ve Otomatik Park Yardımcısı yer alıyor. Otomatik park konusunda ayrıyeten Honda, daha ileri etapta müşterilerinin gittikleri her yerde araçlarını bırakmalarını ve araçlarından inmelerini sağlayacak bir “otomatik vale park etme” fonksiyonunu geliştirecek.

Daha inançlı bir trafik için Honda’nın 2030 hedefleri

Trafik kazalarının sayısının en üye inmesi ve kayıpların sıfırlanması için çalışmalarını sürdüren Honda, motosiklet ve arabalarıyla yaşanan global trafik kazası vefatlarını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltmak için gayelerini belirledi. Honda, 2030 yılına kadar global çapta bütün yeni araba modellerini Honda SENSING (360 ve Seçkine dahil) motosiklet algılama donanımıyla satışa sunacak. Ayrıyeten Honda, 2030 yılına kadar bütün Aka pazarlardaki yeni modellerini Honda SENSING 360 ile donatırken; Honda SENSING fonksiyonlarını de geliştirmeye devam edecek. Bu kapsamda Honda, 2050 yılına kadar dünya genelinde Honda motosiklet ve arabalarıyla bütün trafik paydaşları ismine kazasız bir cemiyet ve sıfır trafik kazası can kaybı gayeleri için Emniyet teknolojilerini geliştirmeyi sürdürecek.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir