Güllaç tarifi! Güllaç nasıl yapılır? En güzel, lezzetli, Ramazan ayına özel Güllaç tarifi nedir? Güllaç için gerekli malzemeler neler?

Yiyecek İçecek Mar 24, 2023 Yorum Yok

Ramazan’ı Şerif’te en Fazla tüketilen tatlıların başında güllaç gelmektedir. Pekala, güllaç nasıl yapılır? Güllaç için Gerekli materyaller nelerdir? Güllaç kilo aldırıyor mu? İşte detaylar…

GÜLLAÇ NEDİR?

Güllaç, mısır nişastası, gül suyu, süt ve şeker ile hazırlanan klasik Türk tatlısıdır. Kitâb-ı Me’kûlât’da Gülac olarak tanımı verilmiştir. Kitâbü’t-Tabîh (Bağdâdî) (Muhammed bin Mahmûd Şirvânî çevirisinde) “terkib-i güllac” başlıklı tanımda yalnızca yufkasının üretimini anlatır.

GÜLLAÇ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

  • 12 adet güllaç yaprağı
  • 2 su bardağı koz içi
  • 3 litre süt
  • 1 paket vanilya
  • 3 su bardağı toz şeker
  • Üzeri için: 8 adet çilek
  • 4 Yemek kaşığı toz Antep fıstığı
  • 8 adet nane yaprağı
  • 4 Yemek kaşığı koz içi

GÜLLAÇ TATLI TARİFİ

Süt derin bir tencereye alıp içine toz şekeri ilave edin. Vanilini de tencereye ek edip orta ateşte şeker eriyene kadar sütü karıştırın. Sütü eli yakmayacak kıvama gelene kadar ısıtıp ocaktan alın.

Güllacı hazırlayacağınız kabın içine hazırladığınız sütten 2 kepçe ekleyin. Güllaç yaprağını parlak kısmı üste istikbal formda sütün üzerine serin. tekrar üzerine süt dökün. Bu biçimde güllaç yapraklarının yarısını dizdikten üzerine cevizi ek edin ve üzerine tekrar süt ve güllaç yaprağı katmanlarını devam ettirin.

Güllacı buzdolabında 2 saat beklettikten sonra çilek, koz ve fıstık tozu ile süsleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

GÜLLAÇ KAÇ KALORİ?

Hem hafif hem yararlı fakat ramazan sofralarının vazgeçilmezlerinden olan güllaç tüketiminde de çoka kaçmamak gerekiyor. Zira bir ince dilim güllaç 250 kalori içeriyor. 1 ince dilim güllaç; 1 dilim ekmek, 1 porsiyon meyve ve 1 su bardağı sütün Yekün kalorisine muadil.

GÜLLACIN FAYDALARI NEDİR?

Güllaç; protein, B ve E vitaminleri içeriyor. Bu vitaminler nedeniyle güllaç bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Oruç nedeniyle düşen kan şekerinin olağan düzeyine gelmesine Yardımcı oluyor. Ayrıyeten hafif bir tatlı olduğu için oruç açıldıktan sonra mideyi rahatsız etmiyor, kolay sindiriliyor. İşte bu yüzden daha Fazla Ramazanda tercih ediliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir