Google ‘Hulusi Kentmen’ Doodle oldu! 1 Kasım Hulusi Kentmen neden doodle oldu? Hulusi Kentmen kimdir, mesleği ne? Bugünkü Doodle kime ilişkin?

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 31, 2022 Yorum Yok

Hulusi Kentmen Hulusi Kentmen, Türk sinema oyuncusu ve tiyatro sanatçısıdır. Hulusi Kentmen Doodle hakkında araştırmalar yapılırken Hulusi Kentmen kimdir, kaç yaşında vefat etti, mesleği neydi? merak edildi. Pekala Google Doodle nedir? İşte ayrıntılar…

GOOGLE DOODLE NEDİR?

Google Doodle, Google tarafından tatil, olaylar, muvaffakiyetler ve insanları kutlamak için süreksiz bir müddetliğine Google logosu üzerinde yapılan Özel değişikliklerdir.

İlk Google Doodle 1998 yılında Burning Man Şenliği’ni kutlamak için tasarlanmıştır. Birinci animasyonlu Doodle 2010 yılında Isaac Newton’un anısına yapılmıştır ve birinci interaktif Doodle ise Pac-Man’in 30. Yıl dönümü için tasarlanmıştır.

GOOGLE ‘HULUSİ KENTMEN’ DOODLE NEDİR?

Google 1 Kasım Salı 2022 tarihinde ehil sinema oyuncusu ve tiyatro sanatkarı Hulusi Kentmen için Özel Doodle hazırladı. Google.com.tr ‘ye girerek Doodle’ı görebilirsiniz.

1 KASIM HULUSİ KENTMEN neden DOODLE OLDU?

Google olağanda sanatkarları, ilim insanlarını ve öteki Değerli şahısları doğum tarihinde yahut vefat tarihinde Doodle yapmaktadır. Lakin ehil sinema oyuncusu ve tiyatro sanatkarı Hulusi Kentmen’in doğum tarihi Ocak ayında ve vefat tarihi ise Aralık ayındadır. Haliyle vatandaşlar 1 Kasım Hulusi Kentmenneden Doodle oldu merak ediyor. Bahis hakkında şimdi resmi bir İzah yapılmamıştır.

HULUSİ KENTMEN KİMDİR?

Hulusi Kentmen (20 Ocak 1912, Tırnovo – 20 Aralık 1993, İstanbul), Türk sinema oyuncusu ve tiyatro sanatkarı.

İzmit Körfezi’nde büyüdü. Akçakoca İlkokulunun tiyatro salonunda birinci sanat denemelerini yaptı. Deniz Kuvvetlerinde astsubay olarak vazife aldı. Astsubaylık misyonu 1961 yılında sona erdi. Üstlerinin müsamahasıyla askerlik mesleğini sona erdirene kadar sanat icra etti. Halkevleri’nde tiyatroya başladı. Burhan Tepsi tarafından keşfedildi. Bilinen birinci oyunlarını, Rahmi Dilligil tarafından kurulan Ses Tiyatrosu’nda oynadı. Halkevi’nde Reşit Baran’ın yönettiği Hisse-i Şaiya oyunuyla profesyonel olan Kentmen, 1942’de Sürtük sinemasıyla sinema oyunculuğuna başladı. Birinci Önemli rolünü Ferdi Tayfur’un Senede Bir Gün isimli sinemasıyla oynadı. Sinemaya başladıktan sonra da Vakit vakit tiyatro oyunlarında sahne aldı. kent Tiyatroları’nda sahnelenen Çatallı Köy oyununda rol aldıktan sonra 1965 yılında bu oyunu, oyuna mevzu olan köyde (Afyon’un Emirdağ ilçesinin Çatallı köyünde) Hüseyin Baradan, Şahin Biricik ve diğer oyuncularla Birlikte sahneledi. Kurduğu Hulusi Kentmen Tiyatro Topluluğu ile Türlü oyunları sahneye koydu, turneye çıktı. Kimi televizyon reklamlarında rol aldı.

Tatlı-sert ve babacan biçimi ile birçok sinemalarında baba, komiser, bahçıvan, hâkim vb. roller üstlendi, birçoğunda kendi ismiyle oynadı. Ira oyuncusu olarak simgeleşti. Sinemada bıraktığı tesirle Kamu ortasında, babacan, tatlı-sert erkek karakterini Anlatım etmek üzere “Hulusi Kentmen gibi” deyişi yerleşti.

Birçok sinemasında, Kentmen’i, Kemal Ergüvenç, kimi sinemalarında ise İstek Tüzün seslendirdi. Kentmen, 1942-1988 yılları ortasında 500’e yakın sinemada rol aldı.

1938’de Refika Kentmen’le evlendi. Volkan isimli bir oğlu ve daha sonra iki torunu oldu. Amatör olarak fotoğrafçılıkla da ilgilendi ve keman çaldı. 1980 yılında İzmir Fuarı’nda Akasyalar Gazinosu’nda Hülya Koçyiğit’in takımında çıktı; keman çalıp parodiler yaptı. Türk sinemasında bir klasik olan oyuncu 81 yaşında 20 Aralık 1993’te böbrek yetmezliği sonucu ömrünü yitirdi. Karacaahmet Mezarlığı’nda yatmaktadır. Vefatının 21. Yıl dönümünde İstanbul Klasik Arabacılar Derneği’nin düzenlediği bir aktiflikle anıldı. Sanatkarın aslına epeyce emsal balmumu heykeli yapıldı. Sanatkarın 1956 model aracı da bu aktiflikte sergilendi. Ekim 2020’de İzmit’te hayatının bir kısmının geçtiği meskenin müze yapılması kararlaştırıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir