Gaziantep’in Ramazan ayında da vazgeçilmeyen lezzeti ‘lahmacun’

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Gaziantep‘in Ramazan ayında da vazgeçilmeyen lezzeti ‘lahmacun’

GAZİANTEP – Gastronomi kenti Gaziantep‘in asırlık lezzeti olan sarımsaklı lahmacun Ramazan ayında iftar sofralarını süslüyor

Kültürel çeşitliliğin yanı Dizi gastronomi alanında da dünyanın gözdesi olan Gaziantep‘te binlerce yıllık esaslı bir geçmişe sahip klâsik mutfağın vazgeçilmez lezzeti olan sarımsaklı lahmacun, Ramazan ayının bereketli sofralarının da vazgeçilmez lezzetleri ortasında yer alıyor. UNESCO’nun 2017 yılında Gaziantep ismine coğrafik işaretle taçlandırdığı lahmacun, gastronomi alanında yöresel Yemek olarak yerini alırken yerli ve yabancı turistlerin yanı Dizi bölge halkının da iftarlarda en Fazla tükettiği lezzetlerden oluyor. Ramazan ayında ağır taleple karşılaşan ustalar ise hem turistlere hem da gün uzunluğu oruçlu olan bölge halkının damağını tatlandırmak için ağır mesai harcıyor.

“Gazianteplilerin olmazsa olmazı”

Lahmacun Ustası Ayhan Güngör, “Gaziantep deyince akla lahmacun gelir. Gazianteplilerin olmazsa olmazıdır ve lahmacun kentimizde patentli olan bir yemektir. Lahmacunun olduğu bir sofra anane haline geldi. Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin patent olarak Gaziantep’e külliyen mal etti ve tescilli Eser olarak Gaziantep lahmacunu olarak bilinmekte. Lahmacun denilince akla Gaziantep’te yalnızca sarımsaklı lahmacun geliyor. Soğanlı yahut diğer Türlü sebzelerden kullanılan gereçlerden değil, zerzevat olarak bir farkı Mevcut yalnızca sarımsak. Bu da Gaziantep’e Özel olarak isimlendirilmiş ve patent olarak Gastronomi uzmanlarımızın sayesinde yerleştirilmiştir” dedi.

Gaziantep’e has lahmacunun içerisinde soğanın kullanılmadığını ve sarımsağında Edebiyat Çok koku yaptığı için kışın daha Fazla tercih edildiğini lisana getiren lahmacun ustası Güngör, “Gaziantep lahmacununda soğan kullanılmaz damak zevkine nazaran sarımsak kullanılır. Kışın kullanımı daha çoktur Edebiyat çok biçimde sarımsak kullanılmaz koku yaygın olduğu için” tabirlerini kullandı.

Yüksek sıcaklığa Karşın çalışmalarını oruç tutarak sürdüren ve Ramazan ayında iftarda alıcı yoğunluğu yaşandığını anlatan ehil Güngör, “Allah herkese Sıkıntı kuvvet verdiği üzere bize de bu kademede gücünü ve kuvvetini esirgemiyor. Ne Mesut ki bize oruç tutuyoruz ve müşterilerimize bu hoş hizmeti sunuyoruz. Lahmacunumuzu pişmiş olarak, taban çıtırlığıyla ve gönül rahatlığıyla sunuyoruz. Ramazanda öteki günlere nazaran yoğunluğumuz iftar saatinde oluyor. Gündüz sakin oluyor fakat iftar saatinde o yoğunluğumuzu göreceğiz” tabirlerine yer verdi.

“Misafirlerimiz lahmacunlarımızın damak keyfini tatmışlardır”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir