Finlandiya’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üyelik restine yanıt: İsveç yoksa biz de yokuz

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 24, 2023 Yorum Yok

Türkiye- İsveç ve Finlandiya ortasında devam eden NATO’ya üyelik görüşmeleri sırasında Türkiye‘nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik taarruzlar tansiyonu düzgünce tırmandırdı. Erdoğan’ın dün akşam Kabine toplantısının akabinde çektiği “NATO konusunda rastgele bir takviye göremeyeceksiniz” restine birinci Karşılık ise İsveç‘ten değil üyelik sürecini Bir arada sürdürdüğü Finlandiya’dan geldi.

“NATO GÖRÜŞMELERİNE Uzaklık VERİLMELİ”

Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, “İsveç-Finlandiya- Türkiye ortasında görüşmelere Aralık verilmesi gerekiyor. Ortam sakinleştikten sonra devam etmek en düzgünü. Finlandiya’nın NATO sürecinde İsveç olmadan ilerlemesi olmaz” dedi.

“TÜRKİYE İLE ESKİSİ ÜZERE İRTİBATI SÜRDÜRME KARARI ALDIK”

Haavisto ayrıyeten, “Dün Türkiye Dışişleri Bakanı’yla (Mevlüt Çavuşoğlu) görüştüm ve durum seçimler nedeniyle ağır lakin bu sürecin hala ilerleyebileceğini ümit ediyoruz. Türkiye ile eskisi üzere irtibatı sürdürme konusunda mutabık kaldık. Türkiye’deki seçimler nedeniyle takvimde mümkün bir gecikme olabilir” açıklamalarını yaptı.

“NATO KONUSUNDA DAYANAK GÖSTERMEYECEĞİZ”

Erdoğan dün Küme toplantısında nihayet yaşanan skandaldan sonra, “İsveç idaresi hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız Evvel Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Müslümanların dini inancına hürmet göstereceksiniz. Bu saygıyı göstermiyorsanız kusura bakmayın bizden de NATO konusunda rastgele bir takviye göremeyeceksiniz” tabirlerini kullanmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir