Fiat Egea üretimi 1 milyona ulaştı

Genel, Gezilecek Yerler Kas 14, 2022 Yorum Yok

Stellantis’in önde gelen üretim ve Ar-Ge merkezlerinden olan Tofaş’ın 1,2 milyar dolar yatırımla dünya pazarlarına sunduğu Fiat Egea ailesinin üretim adedi 1 milyona ulaştı. Tofaş Fabrikası’ndan banttan inen 1 milyonuncu Egea, Cross Hybrid oldu.

Böylece, Tofaş’ta üretilen Yekün araç sayısı da 6,8 milyonu aştı. Bursa’da geliştirilip üretilerek dünyanın pek Fazla farklı noktasına ihraç edilen Fiat Egea, ülkemizdeki rekor satışının yanı sıra, 590 bin adetlik İhracat performansıyla da Türkiye’nin otomotiv ihracatına Fazla Kıymetli bir katkı sağlıyor.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu

“Egea, 2015 yılından bu yana büyüyen Eser yelpazesiyle bir muvaffakiyet hikayesi”

Fiat’ın 2019 yılından bu yana Türkiye Yekün Otomotiv Pazarının önderi olduğuna değinen ve Egea modelinin bu başarıda Değerli katkısı olduğuu söyleyen Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu,  Tofaş’ın üretim ve Ar-Ge gücünü yansıtan Egea’nın, pazara sunulduğu günden itibaren, tam altı yıldır “Türkiye’nin En çok Tercih Edilen Otomobili” olduğunu ve muvaffakiyetini bu Yıl Egea ailesine katılan yeni üyeler ve hibrit motorlu versiyonlarıyla perçinlediğini söyledi.

Eroldu “Egea,Türk Otomotiv Endüstrisi için bir kilometre taşı, büsbütün Türk müşterisinin gereksinim ve beklentilerine nazaran şekillendi ve geliştirildi. Farklı alıcı gereksinimlerine yönelik Beden seçenekleri, sınıfının en üst düzeyinde sürüş özellikleri ve sınıfında bulunmayan bağlanırlık teknolojileri ile tüketici tercihinde birinci sıraya yerleşti. Egea’yı Düş ederken ve tasarlarken amaçladığımız üzere tasarım ve teknolojinin ayrıcalıklarına geniş kitlelerin ulaşabileceğini ispatladı. Müşterinin gereksinimlerini karşılamak üzere Eser yelpazesinin Daimi büyümesi Egea’nın muvaffakiyetinde Değerli rol oynadı. Ürettiğimiz 1 milyonuncu Egea ile Tofaş’ta üretilen Yekün araç sayısı da 6 milyon 800 bini aştı. Egea’nın Eser geliştirme sürecinde kavram etabından sonuna kadar proje sorumlululuğunu Tofaş Ar-Ge merkezi üstlendi. Egea, kavram dizaynından eserin geliştirilmesine ve pazara sunulmasına kadarki bütün süreçlerde, Tofaş imzasını taşıyan bir proje olarak sırf şirket tarihimizde değil, Türk otomotiv sanayiinde de Özel bir yere sahip” dedi.

“Ülkemizin Ar-Ge birikimine katkı sağlamaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz”

Egea’nın muvaffakiyetinde Tofaş Ar-Ge’nin de Kıymetli bir rol oynağına değinen Cengiz Eroldu “Ar-Ge Merkezimiz, geniş kapsamlı Eser mühendisliği birikimi, yeni Eser geliştirme ve test yeteneğiyle Stellantis Kümesi içinde Eser projelerinin bütün soromluluğunu üstlenen Kıymetli Ar-Ge merkezlerinden . Üretimini gerçekleştirdiğimiz eserlerin yanı sıra, Stellantis’in farklı global Eser projelerinin proje sorumluluğu üstlenebiliyoruz. 2021 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Mükafatları kapsamında Türkiye’nin en güzel otomotiv Ar-Ge merkezi seçildik; Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketler” araştırması kapsamında genel sıralamada birinci 3 firma ortasında yer aldık. Tofaş Ar-Ge’nin ulaştığı seviyeden, ülkemizin Ar-Ge birikimine katkı sağlamaktan dolayı Aka memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Yıllar içerisinde Fiat Egea

Egea, birinci Sefer İstanbul Autoshow 2015’te dünyaya tanıtılmıştı. Başlangıçta Sedan olarak geliştirilen ve geniş İç hacmi ve şık tarzı ile göz dolduran modelin ismi, Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan Ege Denizi’ne atıfta bulunurken; modelin doğuşundaki rolü ile Türkiye otomotiv sanayiine de bir övgü niteliği taşımasıyla dikkat çekmişti. Sedan Beden seçeneğini takiben hatchback ve stationwagon gövdeleri de geliştirilerek pazara sunuldu. Türk tüketicilerinin zevk ve istekleri göz önünde bulundurularak tasarlanan, geliştirilen ve satışa sunulan Fiat Egea, pazara sunumunu takip eden Yıl Avrupa’da alıcı için satın alınacak en uygun arabası belirleyen AutoBest 2016 değerlendirmesinde de Avrupa’da Yılın Arabası seçildi. Türkiye otomotiv pazarındaki başarılı performansını her Yıl artırarak sürdüren ve Daimi olarak yenilenen model ailesine, 2021 yılında eklenen Cross Beden seçeneği birebir Yıl Otomotiv Gazetecileri Derneği üyelerinin oylarıyla “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçildi. 2022 yılının Ocak ayında aileye yeni bir Beden daha eklendi ve Cross Wagon tanıtıldı. Mart ayından itibaren ise Egea’nın dizel ve otomatik vitesi versiyonlarıyla bir arada, Egea Hybrid, Türkiye ve dünya yollarıyla buluştu.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir