Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek için şart sundu: Türkiye operasyonlarını sona erdirmeli

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 12, 2023 Yorum Yok

Rusya’nın başşehri Moskova’da geçtiğimiz haftalarda savunma bakanları seviyesinde yapılan görüşmenin akabinde Türkiye ile Suriye ortasında yeni temasın kurulup kurulmayacağı merak konusu oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Suriye-Rusya ortasında şubat ayı başında görüşme olabileceğini söylerken, mevzu hakkında bir İzah da Esad’dan geldi.

ESAD şart SUNDU

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Suriye özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’le başşehir Şam’da bir ortaya gelen Esad, istihbarat şeflerini ve savunma bakanlarını bir ortaya getiren, dışişleri bakanları ve devlet liderleri seviyesinde devam etmesi planlanan üçlü görüşmeler hakkında konuştu. Beşar Esad, Türkiye-Suriye-Rusya temsilcileri ortasındaki görüşmelerin somut Sonuç vermesi için kaidelerini sundu.

SURİYE’DEKİ OPERASYONLARIN DURDURULMASINI İSTEDİ

Esad, “Bu Cin görüşmeler, verimli olması ve Şam’ın beklediği somut maksatlara ulaşılması için Rusya ve Suriye ortasında evvelden koordine edilerek ve planlanarak hazırlanmalı” sözlerini kullandı. Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek için Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yaptığı operasyonları sona erdirmesi gerektiğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ÜÇLÜ BİR ADIM ATALIM İSTİYORUZ

Öte yandan geçtiğimiz ay açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bahisle ilgili şunları söylemişti: “Biz, şu Lahza prestijiyle Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz. Bunun için de Evvel istihbarat örgütlerimiz bir ortaya gelsin, akabinde savunma bakanlarımız bir ortaya gelsin, daha sonra dışişleri bakanlarımız bir ortaya gelsin. Onların yaptığı görüşmelerden sonra da biz başkanlar olarak bir ortaya gelelim. Bunu da Sayın Putin’e Teklif ettim. O da buna Olumlu baktı. Böylelikle bir sıra görüşmeler zincirini başlatmış olacağız. Hızla adım atılması gereken bir öbür husus daha var. O da nedir? Terör örgütleri Suriye’de, Özellikle Suriye’nin kuzeyinde rahat durmuyorlar. Vakit vakit ülkemizi oradan tehdit, tahrik ediyorlar, her şeyi yapıyorlar. Bizim de Soçi Mutabakatı olsun, Astana olsun buralarda verilmiş kararımız var. Nedir bu karar? Hududumuzdan 30 kilometre güneyde biz rahatsız edildiğimiz Vakit bu bizim Emniyet koridorumuzdur. Bu Emniyet koridorunda biz her türlü adımı atarız.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir