Erdoğan ile Sisi’nin tokalaştığı fotoğraf gündemdeyken Mısır’dan sürpriz Suriye çıkışı! Açıklama bir hayli sert

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 09, 2023 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışına katılmak için gittiği Doha’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile el sıkışması gündemdeki yerini korurken, Mısır’dan Türkiye‘nin Suriye‘ye yönelik askeri harekatlarına reaksiyon geldi.

TÜRKİYE’YE “OPERASYONLARI DURDURUN” ÇAĞRISI

ABD ve Rusya’nın akabinde Mısır da Türkiye‘nin Suriye‘de PKK/YPG terör örgütüne yönelik operasyonuna karşı çıkarken, Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye‘nin Suriye ve Irak’a yönelik operasyonlarını derhal durdurması daveti yapıldı.

“SALDIRILARI BÜYÜK KAYGIYLA TAKİP EDİYORUZ”

Türkiye‘nin operasyonlarının Suriye ve Irak’ın egemenliğine ters olduğunu savunan Mısır, “Kardeş Arap ülkeleri ırak ve Suriye’ye nihayet günlerde Türkiye ve İran tarafından düzenlenen akınları Aka tasayla takip ediyoruz. Bu hücumlar iki ülkenin egemenliğinin ihlalidir” denildi.

“GERİLİM DÜŞÜRÜLMESİ DAVETİ YAPIYORUZ”

Sözcü’de yer Meydan habere nazaran Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Mısır, kan dökülmesini ve daha Çok istikrarsızlığı önlemek için tansiyonun düşürülmesi daveti yapıyor” sözleri yer aldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir