Dünyayı bekleyen tehlike! Koronanın çıktığı Çin’de alarm verildi, 1 milyardan fazla vaka öngörülüyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 12, 2023 Yorum Yok

Pekin idaresi, geçen ayın başında önlemlerin kaldırılmasının akabinde Olay sayılarını açıklamayı bırakırken ülkedeki Fazla sayıda büyükşehir ve eyalette sıhhat yetkilileri nüfusun Aka kısmının halihazırda enfekte olduğunu bildiriyor.

İnternete sızan bir hükümet evrakı, 1-20 Aralık tarihlerinde başşehir Pekin ile Guangcou ve Şanghay üzere büyükşehirlerdeki yayılmanın 248 milyon yeni enfeksiyona yol açtığına işaret ederken, ülkenin en Aka kenti olan 25 milyonluk Şanghay’da sıhhat yetkilileri, virüsün aralık sonu prestijiyle nüfusun yüzde 70’ine bulaştığını Anlatım etmişti.

EN AZ 1 MİLYAR KİŞİNİN ENFEKTE OLACAĞI ÖNGÖRÜLÜYOR

Öte yandan, yeni yılda birinci haftalarda kırsal nüfusun da ağır olduğu kimi eyaletlerden gelen açıklamalar, kırsal bölgelerdeki yayılmanın beklenenden süratli olduğuna ortaya koyuyor. 100 milyon nüfuslu Hınan eyaletinde nüfusun yüzde 89’una virüs bulaştığı, 80 milyon nüfuslu Siçuan eyaletinde de bulaşma oranının yüzde 80’i aştığı iddia ediliyor.

Sağlık uzmanları kitlesel yayılmanın bu türlü devam etmesi halinde kış aylarında ülkedeki 1,4 milyar nüfusun yüzde 70’ini oluşturan en az 1 milyar kişinin enfekte olacağını öngörürken, tedbire ve Denetim önlemlerinin Geri dönülmez hale geldiği salgın tablosunda, bu basamakta acil bakım ve tedavi hizmetleri ile hastalıkla uğraşa odaklanılması, aşılamayla bağışıklık seviyesinin artırılması gerektiği görüşünü Anlatım etti.

TEDBİRLERDEKİ ANİ TARAF DEĞİŞİKLİĞİ YAYILIMI HIZLANDIRDI

Hong Kong Üniversitesi Kamu Sıhhati Fakültesi Epidemoloji Kısmı Lideri Ben Cowling, ilim mecmuası Nature’da yayımlanan makalesinde, ülkelerin salgın hastalıklarla uğraşta izlediği tipik bir planda, birinci kademede tedbire ve tecrite yönelik önlemleri genelde salgın dalgalarının tesirini azaltmaya yönelik önlemlerin izlediğini, lakin Çin’in “sıfır vaka” siyasetindeki Birden istikamet değişikliğinin virüsün yayılma suratını artırdığını, sıhhat sisteminin hazırlıklarını tamamlayabilmesi için gereken vakti tanımadığını vurguladı.

Cowley, konuk olarak katıldığı, South China Morning Post gazetesinin podcast yayınında, var eğilimlerle Çin’de kış aylarında 1 milyardan Çok enfeksiyon olacağının öngörüldüğünü belirterek, “Çin, başından itibaren uyguladığı sıkı Denetim önlemleri nedeniyle evvelki Aka çaplı salgın dalgalarını yaşamadı. Bu yüzden kitlesel bağışıklık eşiği düşük. Yargıç Omicron alt varyantlarının bulaşıcılık seviyesi göz önüne alındığında nüfusun Aka çoğunluğunun enfekte olması kaçınılmaz.” sözlerini kullandı.

“YENİ BİR VARYANTI ORTAYA ÇIKARIP ÇIKARMAYACAĞINI İDDİA ETMEK ZOR”

Bu kadar Aka ölçekli bir yayılmanın tehlikeli yeni varyantlar ortaya çıkarabileceğine dair tasalara de değinen Cowley, “1 milyar enfeksiyon, virüsün yeni mutasyonlar için 1 milyar yeni yol bulması manasına geliyor. lakin bunun yeni bir varyantı ortaya çıkarıp çıkarmayacağını öngörmek sıkıntı. Çin’de daha Evvel Omicron’un birinci alt varyantları dahi geniş çaplı salgınlar olmadı. diyar nüfusu enfeksiyona Aleni olduğu için virüsün aşması, etrafından dolaşması gereken bir bağışıklık mahzuru yok. Bu mutasyon ihtimalini azaltacak bir faktör.” değerlendirmesinde bulundu.

“KORONA İNSANLARI HASTA ETMEYE DEVAM EDECEK”

Cowley, Çin’de olayların artmasıyla korku verici yeni varyantların ortaya çıkabileceği öngörülürken ABD’de yayılmaya başlayan Omicron’un XBB.1.5 alt varyantının “endişe verici varyant” haline geldiğine dikkati çekerek, “Bu varyantın diğer Omicron alt varyantlarından enfekte olanlardaki bağışıklıktan kaçabildiği gözleniyor. Yeni varyantlarla virüsün hem bulaşıcılığı artıyor hem de yine enfekte etme kabiliyeti kazanıyor. Bu, bize şunu gösteriyor ki Kovid-19 ortadan kaybolmayacak, insanları hasta etmeye devam edecek.” diye konuştu.

“BUNDAN SONRA ODAK, VEFATLARI AZALTMAK OLACAK”

Öte yandan, Çin anne karasından sıhhat yetkilileri ve uzmanlar da artık tedbire ve muhafaza eşiğinin Aka ölçüde aşıldığını kabul ederek bundan sonra hastalıkla çaba ve vefatları azaltmaya yönelik uğraşlara öncelik verilmesi gerektiği görüşünü lisana getirdi. Salgının başlarında Ulusal sıhhat Komitenin Kovid-19 ile çaba uzman takımına başkanlık eden Çinghua Üniversitesi Vanke Kamu Sıhhati Fakültesi Dekan Yardımcısı Liang Vannien, Çin halk Diplomasisi Birliğinin Pekin’de düzenlediği “Kovid-19 önlemlerinin optimizasyonu” bahisli toplantıda gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Çin’in 8 Ocak’tan itibaren Kovid-19’u “A sınıfı salgın hastalık” olarak ele almayı bıraktığı hatırlatan Liang, “A sınıfı salgın hastalık olarak ele almak, karantina önlemlerini, yakın temastakilerin takibini, yerlerin tecridini ve dezenfeksiyonunu Gerekli kılıyordu. B Sınıf salgın hastalıkta ise kritik olayların tedavisine ve sıhhat hizmetlerinin güçlendirilmesine tartı verilecek.” dedi.

Liang, Çin’in salgının başından itibaren vaktinde, tesirli ve bilimsel önlemler almaya çalıştığını, gelişen duruma nazaran devinim ettiğini, 2020’de Vuhan’da ve 2022’de Şanghay’da uygulanan Aka çaplı kapanmaların yaşanan zorluklara Karşın virüsün ülke geneline yayılmasını ve Aka çaplı can kayıplarını önlediğini vurguladı.

Kaynak: AA / Dünya

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir