Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ramazan faaliyetlerini anlattı Açıklaması

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 20, 2023 Yorum Yok

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, maruz kalınan afet ve felaketlerin sonuçlarına dair toplumsal hassaslık oluşturmak için bu yılın ramazan temasını “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlediklerini bildirdi.

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, bu Yıl ramazan ayına farklı bir burukluk içerisinde girdiklerini, ülkenin asrın en Aka zelzeleleri ve afetlerle sarsıldığını söyledi.

Bu nedenle bu Yıl ramazan ayının Özel bir mana ve Ehemmiyet Anlatım ettiğini lisana getiren Erbaş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Maruz kaldığımız afet ve felaketlerin sonuçlarına dair toplumsal bir hassaslık oluşturmak için bu yılın ramazan temasını ‘Ramazan ve Dayanışma’ olarak belirledik. Ramazan ayı boyunca yapacağımız programlarla toplumsal dayanışma şuurunu güçlendirerek depremzede kardeşlerimizin yaralarını sarma konusundaki hassaslığın devam ettirilmesini hedefliyoruz. asil milletimiz, tarih boyunca olduğu üzere bugün de yardımlaşma ve dayanışma ahlakının en hoş örneklerini ortaya koymaktadır. Milletimiz, yaşadığımız asrın felaketi karşısında Aka bir dayanışma örneği sergilemiştir. Tarihin en Aka imtihanlarından birini yaşayan milletimiz, tıpkı vakitte tarihin en Aka fedakarlıklarından birini ortaya koymuştur.”

“Yardım faaliyetlerini Hız kesmeden devam ettirmeliyiz”

Erbaş, afetlerin meydana geldiği birinci günlerde yüksek hassaslık ve özveriyle adeta bir yeterlilik yarışına dönüşen yardımlaşma seferberliğinin bir Vakit sonra zayıflayabildiğini aktardı.

Yardım faaliyetlerinin Hız kesmeden devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayan Ali Erbaş, “Dayanışma şuurumuzu Canlı tutmalı, güçlendirmeli, maddi ve manevi desteklerimizle kardeşlerimizin yanında olmaya devam etmeliyiz. Bilhassa Allah’ın mümin kullarına bir ikramı olan ramazan ayında zekat, fitre, sadaka ve iftar sofralarımızla yeterliliği ve rahmeti çoğaltmanın çabası içerisinde olmalıyız.” dedi.

Özel irşat programları icra edilecek

Erbaş, ramazan ayının birebir vakitte bir ahlak ve Ira eğitim mektebi olduğunu, bu yüzden gençlerin, çocukların ramazanın manevi havasını doyasıya yaşamalarını önemsediklerini Anlatım etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ramazan hazırlıklarını bu anlayışla sürdürdüklerinin altını çizen Erbaş, şunları kaydetti:

“Cami görevlilerimiz başta olmak üzere Tüm hocalarımız, Aka bir heyecan ve içtenlikle bu hoş anne hazırlanıyor. Başta çocuklarımız olmak üzere aile fertlerimizle Birlikte camilerimizdeki sohbetlere, mukabelelere ve teravih namazlarına katılarak ramazanın manevi havasını daima Bir arada teneffüs edeceğiz inşallah. Ramazan hizmetlerimiz Aka bir titizlikle sürdürülecek. Ülkemizin tamamında ve Özellikle zelzele bölgesinde manevi dayanak hizmetleri ve Özel irşat programları icra edilecek. Mukabeleler okunacak, ramazan ve dayanışma konusu kapsamlı bir biçimde ele alınacak. Tekrar müftülüklerce Müsait görülen cami ve mescitlerde hatimle teravih namazı kıldırılacak.”

Millet olarak içinden geçilen bu güç günlerde yapılacak yayınlara, konuşulacak bahislere Özel bir hassasiyet gösterilmesinin Ehemmiyet arz ettiğini anlatan Ali Erbaş, yapılan programların, insanların yanlışsız bilgiyle buluşmasına hizmet etmesi, aydınlatıcı, birleştirici ve yapan olması gerektiğini vurguladı.

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, “Hurafelerden, ajitasyondan ve dışlayıcı hallerden muhakkak Irak durulmalıdır. Bilhassa kişisel ve toplumsal psikolojiyi Olumsuz etkileyen, yaraların sarılmasına ve acıların teskin edilmesine katkısı olmayan her türlü tavır ve davranıştan ihtimamla kaçınılmalıdır. Müslüman kimliğinin ayrılmaz kesimi olan nezaket, zarafet ve itidalden Irak bir üslupla konuşmanın, yalnızca daha Fazla izlensin, daha Çok takip edilsin fikriyle sansasyonel telaffuzlarda bulunmanın kimseye fayda sağlamayacağı açıktır.” diye konuştu.

“2,5 milyondan Çok insanımıza yardım ulaştırmayı hedefliyoruz”

Erbaş, düzgünlüğü yeryüzüne hükümran kılma davasıyla yola çıkan Türkiye Diyanet Vakfı ile “Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin Beklenen Sensin” temasıyla bir proje yürüttüklerini de aktardı.

Vakfın bu Yıl ramazan boyunca milletin takviyesiyle 81 Vilayet ve bütün ilçelerde bu ayın manevi iklimini yaşatacağını anlatan Erbaş, şunları kaydetti:

“Her Yıl kurduğumuz ve milyonlarca kardeşimize açtığımız yeterlilik sofralarını bu Yıl da kuracağız. Bilhassa zelzele bölgesindeki 11 vilayetimizde iftar ve sahur sofralarına daha Fazla tartı vereceğiz. Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu ramazanda birinci etapta 100 bin Besin kolisi, 100 bin hijyen paketi, 150 bin alışveriş yardım kartı, 1 milyon iftar-sahur ikramı ve 50 bin bayramlık kıyafet dağıtarak 2,5 milyondan Çok insanımıza yardım ulaştırmayı hedefliyoruz. Hayırseverlerimizin bağışlarıyla Birlikte yardımlarımızı arttırarak sürdüreceğiz. Ramazan ayı boyunca ‘Hediyem Kur’an Olsun’ kampanyası kapsamında 25 bin Kur’an-ı Kerim’i zelzele bölgesinde ve 81 vilayette kardeşlerimize ulaştıracağız.”

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, muhtaçlık sahiplerine yardım ulaştırmak isteyenlerin ramazan boyunca bağışlarını “www.tdv.org” ve “bagis.tdv.org” adreslerinden ya da banka hesaplarından yapabileceğini söyledi.

Bağışçıların bütün GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız çizgilerden “FİTRE” yahut “FİDYE” yazıp 2177’ye SMS göndererek de bağışta bulunabileceklerini bildiren Erbaş, bir SMS fiyatının, bir fitre yahut fidye bedeli olan 70 lira olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir