geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. ‘Dijitale Kalpten Bağlı Aile’ kitap serisi, ücretsiz dağıtılacak

‘Dijitale Kalpten Bağlı Aile’ kitap serisi, ücretsiz dağıtılacak

admin admin -
22 0

RADYO ve Televizyon Üst Şurası ile Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi öncülüğünde, çocuklar ve ebeveynlere dijital okuryazarlık kazandırılması için çıkarılan ‘Dijitale Kalpten Bağlı Aile‘ kitap serisi, bütün Kamu kütüphanelerinde fiyatsız dağıtılacak.

RTÜK ve KTO Karatay Üniversitesi öncülüğünde, çocuklara ve ebeveynlere dijital okuryazarlık kazandırılması için kitap projesi başlatıldı. Bu kapsamda, pek Fazla akademisyenin kaleme aldığı yazılarla Dr. Nabat Garakhanova’nın editörlüğünde ‘Dijitale Kalpten Bağlı Aile‘ kitap serisi çıkarıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi millet Kütüphanesi’nde düzenlenen kitabın lansmanına, RTÜK reis Yardımcısı Dr. İbrahim Uslu, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç, editör Dr. Nabat Garakhanova ve katkı yapan akademisyenler katıldı. ‘Dijitale Kalpten Bağlı Aile‘ kitabı ile ‘Neci’nin Diji Maceraları’ masal kitabının, ‘KTO Karatay Üniversitesi ve RTÜK Amel birliğinde hazırlanmıştır, para ile satılamaz’ ibaresi ile tüm vilayetlerdeki Kamu kütüphanelerinde fiyatsız dağıtılması kararlaştırıldı.

‘ÇOCUK YAŞTA DİJİTAL OKUYAZARLIK OLUŞTURULMASI GEREKİYOR’Rektör Prof. Dr. Ortaç, toplumların artık vazgeçilmez ögelerinden birinin dijitalleşme olduğunu belirterek, dijital ortamların yaygınlaşması ile kültürel alışkanlıkların ve davranış formlarının değişebileceğini ve dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Ortaç, “Özellikle yeni yetiştirdiğimiz jenerasyonlar ortasında buna dikkat etmemiz gerekiyor. Çocuk yaşta başlamak üzere dijital okuryazarlık şuurunun oluşturulması gerekiyor ki; yetişkinlik vaktinde ayırt edebilsin, kendisine taraf verebilsin. RTÜK’ün hem televizyon hem gazete hem de dijital alanda yapmış olduğu Fazla değerli çalışmalar var. Bizim de bu çalışmanın içerisinde katkı sağlamamız benim açımdan da Fazla önemli” diye konuştu.’ÇOCUK VE GENÇLERİN KORUNMASI İÇİN BİRÇOK PROJEYE İMZA ATTIK’RTÜK reis Yardımcısı Uslu, Kurum olarak çocuğun isminin geçtiği her alana Özel olarak Ehemmiyet verdiklerini ve çocukların Kırmızı çizgileri olduğunu belirterek, “Üst şura olarak çocuklarımızın, gençlerimizin fizikî, ruhsal, ahlaki gelişimini Olumsuz etkileyecek yayınlar başta olmak üzere her türlü hassasiyeti gösteriyoruz. RTÜK Daimi ceza veren bir Kuruluş üzere lanse edilmenin karşıt istikametinde daha Fazla çocuklarımızı, gençlerimizi medyada korumak için elinden gelen çalışmaları yapan bir kurum. Çocuklarımızın ve gençlerimizin korunması noktasında birçok projeye imza attık” dedi. Çocuklar için hayata geçirilen ‘Akıllı İşaretler’ ve ‘Haydi Çocuklar Uykuya’ projelerinin başarısına değinen Uslu, dijitalleşmenin gelişimi ile medya okuryazarlığı kavramına çocuklar ve ebeveynler için ayrıyeten Ehemmiyet verdiklerini söyledi. Uslu, “Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol güncellemesi yaptık. Ortaokulda yürütülmekte olan medya okuryazarlığı dersini ilkokula çekme ve hayat bilgisi üzere ilkokul derslerinin içinde medya okuryazarlığını Sınıf öğretmenleri ile yedirmenin telaşını güdüyoruz. MEB, bu hususta ağır dayanak sunuyor” diye konuştu.

Uslu, geçen aylarda da Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile ‘Çocuk Dostu Yayıncılık Çalıştayı’ gerçekleştirildiğini ve yayıncılık etik prensiplerinde, çocukların korunması prensibinin başat olması gerektiğini kaydetti.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir